Ředitelka dvorské zoo ve své funkci končí

Dlouhodobě kritizovaná ředitelka Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku Dana Holečková končí ve funkci. Dohodla se na tom na včerejším jednání představenstva zoo. ČTK to potvrdil hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD). Čtyřiapadesátiletá Holečková v dvorské zoo pracovala od roku 1984, ředitelkou byla od 1. srpna 1996.  

"Bylo to dlouhodobě domluvené, podrobnější informace k celé věci podají členové představenstva dvorské zoo," řekl bez bližších podrobností Franc. Předseda představenstva dvorské zoo Marian Slodičák ČTK řekl, že se k celé záležitosti nebude vyjadřovat. "V představenstvu jsme se dohodli, že ráno vydáme oficiální tiskové prohlášení, kde bude popsán i další postup v této věci," řekl Slodičák.

Žádné informace o ukončení působení Holečkové v čele zoo večer neměla ani mluvčí zahrady Jana Myslivečková. Holečkovou ani další členy představenstva se včera večer ČTK opakovaně nepodařilo kontaktovat.
 
"Neodcházím ve zlém. Jsem upřímně ráda, že se kromě jiného podařilo uskutečnit myšlenku Josefa Vágnera z roku 1967 - dokončit velký okruh safari pro vozy návštěvníků," uvedla podle serveru Novinky.cz ve svém rezignačním prohlášení Holečková. Podle serveru v prohlášení ostře odmítla účelovou kritiku vedenou řadu let proti ní, členům představenstva, ale také proti vrcholným představitelům kraje, postavenou na účelových lžích a polopravdách.
 
Zoo ve Dvoře Králové byla nedávno vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), které se nelíbilo porušení etického chování při převozech zvířat. Podle některých odborníků by to mohlo způsobit potíže při dalším chovu zvířat. Holečková tvrdila, že vyloučením nebude dotčen další rozvoj zoo ani chov ohrožených zvířat. Už v roce 2010 zoo ukončila členství v Asociaci evropských zahrad a akvárií (EAZA).
 
Kritici také upozorňovali na letošní výstavbu nového pavilonu goril za 23 milionů korun, ve kterém nyní žije jen neplodný gorilí samec a získání další gorily prý bude velmi obtížné. Kontroverze vzbudil v roce 2009 i přesun vzácných nosorožců do Afriky a loni otevření takzvaného autosafari.
 
Holečkovou dlouhodobě kritizovalo občanské sdružení Safari Archa 2007, které ji vyzvalo k odstoupení z funkce a sbíralo podpisy pod petici za její odvolání. Holečková označila aktivity sdružení za mstu bývalých zaměstnanců.
 
Dvorská zoo byla oficiálně pro veřejnost otevřena v květnu 1946. Postupně se rozšiřovala, například v roce 1989 se poprvé pro návštěvníky otevřel areál safari. Zoo je známá především chovem afrických kopytníků. Je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v hradeckém kraji. Loni zoo navštívilo 411.000 lidí, meziročně o desetinu méně.
 
zdroj: ČTK