Za vraždu čtyř dětí uložil soud matce doživotí, žena zkolabovala

Krajský soud v Hradci Králové v pátek sedmatřicetileté Romaně Z. uložil doživotní trest za loňskou vraždu jejích čtyř dětí v obci Široký Důl na Svitavsku. Rozsudek dosud není pravomocný, protože obžalovaná po vynesení verdiktu zkolabovala a strany se nemohly vyjádřit k případnému odvolání. Od roku 1990 je to v ČR třetí doživotní trest uložený ženě.

Romana Z. po vynesení rozsudku spadla na zem, měla zavřené oči a nekomunikovala s okolím. Předseda senátu Miroslav Mjartan proto přivolal záchrannou službu a jednání ve věci ukončil. Záchranáři ženu převezli do nemocnice. Podle mluvčího záchranářů Libora Senety žena zřejmě z velkého rozrušení krátce ztratila vědomí. "Následně se její stav zlepšil, při předání lékařům v nemocnici byla při vědomí," řekl ČTK Seneta.

"Soud nyní zváží, jak bude dál postupovat. Buď doručí písemný rozsudek stranám a pak následuje osmidenní lhůta k podání odvolání, případně znovu předvolá obžalovanou, státní zastupitelství a senát a udělí slovo k vyjádření se k opravným prostředkům," řekla novinářům státní zástupkyně Lenka Faltusová.
 
Obhájce obžalované Bohumil Budínský řekl, že je to naprosto netypická a nečekaná situace. "Přiznám se, že já sám v této chvíli nevím, jak se bude dál postupovat. To je záležitost, která se právníkovi stává jednou za život," řekl novinářům.
 
Podle psychologa Jana Bernarda z věznice v Opavě, kde si odpykává doživotí Dana Stodolová, je pro odsouzeného v případě výjimečného trestu obecně náročné alespoň částečně přijmout realitu. "Je složité přijmout fakt, že člověk má před sebou dvacet let, po kterých teprve může žádat o podmíněné propuštění," řekl ČTK Bernard. Náročnost situace spočívá podle jeho slov zejména v hledání nového smyslu života za mřížemi. Doporučuje například zaměřit se na každodennost a různé činnosti. "Pomoci může také hledání útěchy třeba ve víře. Hlavním momentem je naděje, že je zde stále šance jednou z vězení odejít," dodal odborník.
 
Při vynesení rozsudku Mjartan řekl, že obžalovaná se v tíživé životní situaci rozhodla spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu a své děti ve věku od dvou měsíců do osmi let velmi brutálním způsobem zavraždila. Dvě z nich musely před smrtí několik minut snášet bolest, jedna z dcer se útoku dokonce bránila. "Soud dospěl k tomu, že důkazy bylo prokázáno, že ona je tou pachatelkou, ač se to snaží vytěsnit z paměti či si na to nechce vzpomenout," řekl Mjartan.
 
Podle něj soud doživotní trest uložil s ohledem na to, že jde o zcela mimořádný případ, při kterém obžalovaná využila bezbrannosti dětí, které jí důvěřovaly. Soud ženin útok označil za zákeřný.
 
Obžalovaná před soudem tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, na děti ani útok na ně si údajně nevzpomíná. Podle znalců žena chtěla kvůli problémům v osobním životě spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu, kdy kromě sebe chtěla zabít i své nejbližší. Obžalovaná však podle posudků netrpí duševní poruchou a ztrátu paměti předstírá.
 
Podle státní zástupkyně Faltusové soud rozhodl ve shodě s jejím závěrečným návrhem. "Soud vyhověl mému návrhu na zpřísnění právní kvalifikace i ohledně úkladné vraždy i ohledně vraždy spáchané zvlášť surovým způsobem a mučivým útrapami," uvedla Faltusová. Obhájce Budínský dnes novinářům řekl, že byl připraven podat proti rozsudku odvolání.
 
Žena podle spisu 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti. Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Následně se pokusila spáchat sebevraždu, na místo však dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili.
 
V českých věznicích si nyní odpykává doživotní trest 42 osob, z toho dvě ženy. Dana Stodolová byla se svým manželem Jaroslavem v dubnu 2004 odsouzena na doživotí za sérii osmi vražd a dalších trestných činů. Manželé v letech 2001 až 2003 napadali starší a bezmocné lidi, které kvůli získání peněz uškrtili. Druhou ženou je Jaroslava Fabiánová, které v září 2004 soud dal doživotní trest za vraždu dvou mužů, kterou spáchala v roce 2003.
 
zdroj: ČTK