Proti reformě VŠ se protestovalo i v Hradci

Zhruba 1500 studentů se podle odhadů pořadatelů dnes odpoledne zapojilo do pochodu studentů centrem Hradce Králové. Akce byla součástí Týdne protestů za svobodné vzdělávání, kterým chtějí studenti vyjádřit nesouhlas s návrhem vysokoškolské reformy. Pochod, který se před 15:00 vrátil před Objekt společné výuky hradecké univerzity, se podle policie obešel bez incidentů.

Před pochodem studenti symbolicky skartovali věcné návrhy zákonů týkající se vysokých škol. "Nejsme spokojeni s tím, že se mění pravidla během hry a že nebyly přijaté připomínky vysokých škol," řekla jedna z protestujících studentek. Následně zhruba 700 studentů vyrazilo na pochod ulicemi města. "Postupně se k nám přidali také další studenti UHK i studenti Farmaceutické a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové," uvedla Jedličková.

Studenti nesli různé transparenty, například s hesly "Diplom není zboží", "Dobeše do koše" či "Řečí bylo dost, uvolněte post". Pochod provázel také pískot píšťalek a skandování. Studenti rozdávali kolemjdoucím letáčky, které informovaly o důvodech protestů. Průvod po cestě doprovázely hlídky státní policie. "Žádné problémy jsme během pochodu nemuseli řešit," řekla ČTK po 15:00 mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Studenti Univerzity Hradec Králové (UHK) kromě dnešního pochodu naplánovali na týden protestů přednášky, koncerty a další akce. Například v úterý se uskutečnilo zasedání akademické obce UHK, která se usnesla, že oba návrhy věcných záměrů jsou připraveny v neakceptovatelné podobě. "Oběma materiálům chybí přesvědčivá východiska a konzultace s akademickou reprezentací," stojí v přijatém usnesení.

V noci na dnešek zhruba 130 studentů přespalo v Objektu společné výuky UHK, během akce nazvané Bráníme univerzitu dnem i nocí vyráběli transparenty na dnešní pochod. Ráno studenti navštívil rektor UHK Josef Hynek a další představitelé školy, kteří protestujícím donesli snídani.

Studenti univerzit v Česku chtějí protesty přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů. Odpůrcům reforem se nelíbí zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou. Původně měly jít návrhy zákonů do vlády v březnu, kvůli výtkám legislativní rady vlády se ale projednávání minimálně o několik týdnů odloží. Reformy se připravují už několik let, kvůli nesouhlasu akademiků ale nikdy neprošly.

zdroj: ČTK