Nálezci stříbrného pokladu dostanou odměnu

Dva poklady tvořené několika stovkami stříbrných mincí se podařilo v loňském roce odhalit na Rychnovsku a Trutnovsku. Nálezcům těchto významných archeologických památek rozdělí podle zákona Královéhradecký kraj celkem více než 150 tisíc korun. O vyplacení odměny již rozhodli krajští radní.

„Oba nálezci bezprostředně po odhalení stříbrných mincí, které tvořily především pražské groše z doby vlády Václava IV., kontaktovali odborníky z místních muzeí. Podařilo se jim tak zajistit pro další generace památky, které mají velkou kulturní a historickou hodnotu. Kraj jim proto poskytl odměnu ve výši deseti procent hodnoty nálezu,“ uvedl krajský radní pro oblast školství a kultury Jiří Nosek.

Celkem 922 pražských a sasko-míšeňských grošů se našlo loni v říjnu v blízkosti hospodářského dvora ve Vranově na Rychnovsku. V místě kdysi stávala tvrz, dvůr byl silně poškozen pozdějšími přestavbami a využitím pro JZD. Podle odborníků z Národního muzea v Praze jde o významný soubor mincí, který byl pravděpodobně ukryt kolem roku 1430. Řada grošů je dobře ražená a zachovalá, představují důležitý pramen k dějinám osídlení regionu v období husitských válek. Jejich kulturně - historická hodnota je přes milion korun.

Dalších 431 stříbrných mincí, jejichž dnešní hodnota byla stanovena na téměř půl milionu korun, se podařilo najít loni v červenci na motokrosovém závodišti u Radče na Trutnovsku. Poklad tvoří pražské groše Václava IV., a to od nejstarších po nejmladší varianty. Pravděpodobně zde byly ukryty v průběhu husitských válek, zřejmě ve 20. či 30. letech 15. století.

Nálezci mají podle památkového zákona nárok na odměnu až do výše deseti procent hodnoty nálezu. Objevenou památku však nesmí nijak narušit či poškodit a hned ji musí ohlásit příslušnému muzeu. Rada u obou objevitelů mincí svým usnesením ocenila jejich postoj, a proto jim přiznala nálezné v maximálně možné výši.

zdroj: ČTK