Hradec Králové vyhrál spor o nájem zimního stadionu

Hradec Králové vyhrál spor se soukromou firmou ABD Invest o nájem zimního stadionu. O neplatnosti smlouvy včera rozhodl Krajský soud v Hradci Králové a radnice firmu vyzvala k vyklizení stadionu. Na neplatnost smlouvy upozornilo vloni nové vedení radnice, které uvedlo, že celý kontrakt z roku 2006 v hodnotě 600 milionů korun je neplatný. Firma se však pokračování smlouvy začala žalobou domáhat u soudu.

"Zástupcům společnosti ABD Invest jsem v doprovodu právního zástupce předal výzvu k vyklizení a formulář předávacího protokolu," řekl ČTK Ondřej Votroubek z královéhradecké radnice. Podle něj firma dosud předávání zimního stadionu nezahájila, takže město s největší pravděpodobností podá žalobu na jeho vyklizení. Podle Votroubka je možné předpokládat, že firma zahájí procesní obstrukce, ale město se chce pokusit získat kontrolu nad stadionem co nejdříve.
 
Na hradeckém stadionu by měl hrát extraligu tým Mountfieldu, který se přestěhoval z Českých Budějovic. Primátorův náměstek Martin Soukup doufá v to, že případný spor o vyklizení neohrozí přípravu na sezonu. "Pokud neopustí firma stadion dobrovolně, věřím, že bude platit dohoda mezi firmou a hokejovým klubem o provozu stadionu během července a srpna," řekl Soukup.
 
O neplatnosti smlouvy už v říjnu 2012 rozhodl hradecký okresní soud. Město od roku 2012 například tvrdilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách. Město také argumentovalo tím, že radnice byla lidmi z okruhu firmy ABD při návrhu řešení rekonstrukce stadionu uvedena v omyl.
 
Po jednostranném ukončení smlouvy přestal vloni městský hokejový klub firmě ABD Invest platit nájemné. ABD Invest pak dala klubu výpověď z nájmu a začátkem července zakázala klubu vstup na stadion. Klub se ale obrátil na soud, který mu vydáním předběžných opatření užívání stadionu umožnil. Mezi firmou ABD a městem je několik dalších soudních sporů, například o vzájemném finančním vyrovnání.
 
Kontrakt mezi městem a ABD Invest měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci dosáhnout 273 milionů korun. Podle města bylo zatím prostavěno 211 milionů korun, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů korun. Rekonstrukci mělo město firmě splácet roční částkou 25 milionů korun. Dále město ročně platilo 12 milionů korun na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.
 
zdroj: ČTK