Žně na Hradecku začnou za dva týdny, úroda obilí se čeká průměrná

Sklizeň obilovin na Hradecku by měla letos být průměrná. Loňský velmi dobrý rok se opakovat nebude. Samotné žně by na Hradecku mohly začít asi za dva týdny, zjistila ČTK u zemědělců v kraji. Na rozdíl od jiných regionů nejsou z hradeckého kraje podle Agrární komory hlášeny žádné rozsáhlé škody na porostech ze sucha.

Přední zemědělský podnik na Hradecku, Agrodružstvo Lhota pod Libčany, má obiloviny na asi 1400 hektarech a očekává zahájení sklizně ozimého ječmene kolem 5. až 7. července. "Zatím to vypadá na průměrnou úrodu. Průšvih ze sucha, jako na jižní Moravě, se nečeká," řekl předseda družstva Pavel Veselý. Po zimních holomrazech však podle něj situace vypadala daleko hůř a nebylo jisté, jak ozimy na jaře zregenerují.

Část ozimů přes příznivější jarní vývoj museli zemědělci v hradeckém kraji zaorat. Například u ozimé pšenice podle údajů Agrární komory zaorali 3880 hektarů, tedy asi sedm procent ploch. U ozimého ječmene to bylo asi 260 hektarů, což představovalo tři procenta ploch. Na jižní Moravě byly zaorávky výrazně vyšší, u pšenice činily 11 procent a u ječmene 37 procent.
 
V celé zemi dlouhotrvající sucho podle Agrární komory poškodilo pětinu osevních ploch obilovin. Očekávaný výpadek představuje zhruba půl milionu tun obilí. Pěstitelé tak přijdou v tržbách podle odhadu zhruba o dvě miliardy korun. V Jihomoravském kraji je poškozeno takřka 60 procent polí s obilím.
 
Loni sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji vzrostla meziročně o 20 procent na 511.547 tun, a byla tak třetí nejvyšší za posledních 20 let. Vyšší úrodu měli farmáři v kraji jen v letech 2004 a 2008. Na celkové produkci obilovin v Česku se kraj podílel 6,2 procenta.
 
zdroj: ČTK