Žena, která zavraždila své čtyři děti, se odvolala

Romana Z., které soud za vraždu čtyř dětí v obci Široký Důl na Svitavsku uložil doživotní trest vězení, se dnes proti verdiktu odvolala. Státní zástupkyně Lenka Faltusová si ponechala lhůtu na podání odvolání. Rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové tak není pravomocný a případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Hradecký soud ženě doživotní trest uložil 11. května, žena však po vyhlášení verdiktu zkolabovala a strany se nemohly vyjádřit k případnému odvolání proti rozsudku. Soud proto na dnešek nařídil pokračování vyhlašování rozsudku. Předseda senátu Miroslav Mjartan shrnul dosavadní hlavní líčení i rozsudek a obě strany poučil o možnosti odvolání.

Romana Z. v soudní síni jen krátce mluvila se svým obhájcem Bohumilem Budínským, který poté oznámil, že se odvolají. "Nejsem spokojen s výsledky znaleckého zkoumání, s tím jedním posudkem, jeho závěry nejsou odůvodněné. Domnívám se, že nebylo všemu učiněno zadost," řekl novinářům Budínský. Obhájce doufá, že vrchní soud celou záležitost přehodnotí a nařídí znalecké zkoumání v rozsahu navrženém obhajobou.
 
Státní zástupkyně Faltusová dnes novinářům řekla, že si lhůtu ponechala s ohledem na to, že jde o významný případ a také trest. "Případné odvolání zvážím po přezkoumání rozsudku, jinak rozhodnutí je zcela v souladu s mým závěrečným návrhem," řekla.
 
Sedmatřicetiletá Romana Z. podle obžaloby 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Pak se pokusila spáchat sebevraždu, na místo ale dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili. Obžalovaná před soudem tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, na děti, ani na útok na ně si údajně nevzpomíná.
 
Podle znalců žena chtěla kvůli problémům v osobním životě spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu, kdy kromě sebe chtěla zabít i své nejbližší. Obžalovaná však podle posudků netrpí duševní poruchou a ztrátu paměti předstírá.
 
zdroj: ČTK