Zastupitelé H. Králové schválili odkup poloviny parcely pod D11

Královéhradecká radnice koupí od Jaroslavy Štrosové pozemek potřebný k dostavbě dálnice D11 do Hradce Králové. Zastupitelé dnes souhlasili s tím, že město za ideální polovinu parcely o výměře 0,27 hektaru zaplatí téměř 1,7 milionu korun. Druhou polovinu parcely vlastní statkářka Ludmila Havránková.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (HDK) dnes zastupitelům řekl, že pro město je zvolený postup řešením, které konečně pohne s výstavbou dálnice k Hradci Králové a dál. "Dostavba D11 je problém celého našeho regionu," uvedl Fink. Zastupitelům řekl, že o prodeji zbývající poloviny pozemku je ochotna jednat i Havránková. "Vypadá to, že na mimořádném červencovém zastupitelstvu bychom přišli s výkupem té druhé části," řekl Fink.
 
Fink dnes zastupitelům řekl, že existuje dohoda s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), že město vykoupené pozemky smění za parcely vlastněné ŘSD pod hradeckým terminálem hromadné dopravy. Z nich dosud radnice platí nájem 2,3 milionu korun ročně.
 
Někteří zastupitelé odkup ideální poloviny pozemku kritizovali. "Ta druhá polovina patří paní Havránkové a není jisté, že ta investice bude účelná, že se paní Havránková nějak nezasekne, když to řeknu ošklivě," řekl například Adam Záruba ze Změny pro Hradec. Například komunističtí zastupitelé kritizovali výši ceny a také absenci smlouvy s ŘSD a ministerstvem dopravy. "Takto připravený návrh nemohu podpořit, je tu moc neznámých," řekl Štěpán.
 
Stavba dálnice D11 skončila v roce 2006 asi tři kilometry před Hradcem Králové, pozemek Štrosové a Havránkové je poslední parcelou, která státu chybí v plánovaném úseku D11 od současného konce dálnice k hradecké křižovatce u ČKD. Pozemky, které vlastnila výhradně Havránková, stát již získal. Štrosová v lednu 2012 státu svou polovinu pozemku darovala. Advokát měl ale chybné zmocnění a ministerstvo financí darovací smlouvu nepřijalo.
 
Dostavba dálnice D11 by mohla začít v červenci bez ohledu na výsledek jednání o odkupu pozemku. Podle dřívějších informací stát nyní jedná se stavební firmou Eurovia o dodatku smlouvy na stavbu dálnice. Dálnice D11 se staví od roku 1978. Podle plánů by od Hradce Králové měla D11 pokračovat dál k Jaroměři a poté k polským hranicím.
 
zdroj: ČTK