Zámecká věž v Náchodě je po opravě opět přístupná návštěvníkům

Návštěvníci náchodského zámku mají ode dneška opět možnost vystoupat na ochoz hlavní věže zámku, která byla uzavřena kvůli rekonstrukci. Součástí rekonstrukce za zhruba pět milionů korun byla například oprava poškozených dřevěných částí. Novinářům to dnes řekl Jiří Svoboda z Národního památkového ústavu.

"Podařilo se opravit všechny statické poruchy věže, vyměnit střešní krytinu i narušené dřevěné prvky a zároveň se nám podařilo obnovit původní dlažbu na ochozu, která byla přes 50 let schována pod betonovou vrstvou," řekl Svoboda. Původní stav věže byl podle Svobody již velmi špatný, objevovaly se například praskliny na kamenných pilířích.
 
Hlavní věž náchodského zámku je vysoká 51 metrů, její návštěva je možná v rámci takzvaného malého okruhu. Kastelán náchodského zámku Jiří Růžička dnes ČTK řekl, že mnoho návštěvníků na zámek kvůli dva roky uzavřené věži nedorazilo. "Návštěvnost v posledních dvou sezonách, kdy byla věž uzavřená, byla zhruba o 5000 až 7000 lidí menší než v předchozích letech," řekl Růžička.
 
Náchodský zámek vznikl na místě gotického hradu, který od druhé poloviny 13. století střežil zemskou cestu z Čech do Kladska. Zámek, který se tyčí nad městem, nabízí jedinečný pohled na centrum Náchoda. Takzvaná velká věž zámku byla nejdůležitějším obranným prvkem středověkého hradu. Roku 1570 věž poškodil blesk, při následné opravě na počátku 17. století byla opatřena otevřeným ochozem. Další úder blesku poničil horní část věže v roce 1721 a tehdy byla snížena o jedno patro. Město společně s památkáři připravuje rekonstrukci celého zámeckého vrchu za zhruba 50 milionů korun. Na náchodský zámek by mohl vést i šikmý výtah.
 
zdroj: ČTK