Za zavinění tragické nehody dostal 6 let vězení

Na šest let do vězení poslal hradecký okresní soud Jaroslava Nováka, který podle spisu zavinil loňskou tragickou nehodu, při níž v Hradci Králové zemřeli dva chlapci, tříletý a šestiletý. Úterní rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na podání odvolání. Muži hrozil až desetiletý trest.

Soud Novákovi uložil také desetiletý zákaz řízení motorových vozidel, psychiatrické léčení v ambulantní formě a povinnost zaplatit rodičům chlapců celkem 960.000 korun. Ostatní pozůstalé odkázal s náhradou nemajetkové újmy na občanskoprávní řízení.

"Máme za to, že bylo prokázáno, že Novák řídil předmětné vozidlo, je zcela nepochybné, že usmrtil dvě děti. Provedeným dokazováním je také nepochybné, že porušil několik ustanovení zákona o silničním provozu," řekl předseda senátu David Schmuck. Podle soudu Novák auto řídil přesto, že ho lékař již v roce 2010 informoval, že kvůli epileptickým záchvatům ztratil způsobilost k řízení, navíc nedal přednost chodcům a couval na přechodu. Soud označil smrt dvou malých chlapců za krutou a tragickou.
 
Jednačtyřicetiletý obžalovaný už dříve soudu řekl, že si z nehody nic nepamatuje. Tvrdil, že před nehodou cítil blížící se epileptický záchvat. Podle znalců se ale záchvat neprokázal. Nezjistila se ani technická závada na autě. Ve své dnešní závěrečné řeči soudu řekl, že se tragédií bude trápit do konce svého života. "Byly to dva mladé životy, které měly všechno před sebou," řekl se slzami v očích.
 
Státní zástupkyně před soudem řekla, že Novák nesprávným způsobem jízdy způsobil smrt dvou dětí. Podle ní u Nováka po řidičské chybě následovalo zkratkovité jednání v panice, které zdůvodnila jeho emočně nestabilní osobností. Novákovi hrozil trest od tří do deseti let vězení, státní zástupkyně pro něj žádala trest v horní polovině trestní sazby. Novákův obhájce se v závěrečné řeči opakovaně omluvil pozůstalým a navrhl mírnější právní kvalifikaci. Požadoval také zpracování revizního znaleckého posudku z oboru psychiatrie, ale to soud zamítl.
 
Zmocněnec poškozených Zdeněk Ondráček novinářům řekl, že se k rozsudku zatím nechce vyjadřovat, protože ho musí konzultovat s poškozenými. "Trošku mě mrzí konzervativní přístup soudu, který nás odkázal s nárokem na náhradu škody na řízení občanskoprávní a nevyužil tak novely trestního řádu, který platí od 1. ledna tohoto roku. Je to škoda, budeme muset k dalšímu soudu," řekl. Připomněl, že tragedie rodinu velmi zasáhla. "Z minuty na minutu se stala bezdětnou, myslím, že nikdo z nás si neumíme představit, co to pro celou rodinu znamená," řekl Ondráček.
 
Jaroslav Novák podle obžaloby po vyzvednutí kamaráda v baru v klidné části města 19. listopadu odpoledne prudce zacouval přes křižovatku, kde na přechodu pro chodce srazil chlapce, kteří přes něj přecházeli se svými prarodiči. Následně obě děti ještě přejel, ve smyku obkroužil křižovatku a narazil do zdi domu. Oba chlapci i přes lékaři poskytnutou pomoc na následky těžkých zranění zemřeli, jejich prarodiče utrpěli lehká zranění.
 
zdroj: ČTK