Za podvody v kauze Progres Invest uložil soud 8 a 5 let vězení

Za podvody v kauze firmy Progres Invest dnes Krajský soud v Hradci Králové uložil podnikatelům Vladimíru Michkovi osm a Pavlu Dvořákovi pět let vězení. Podle spisu obžalovaní ve více než 36.000 případech připravili klienty o zhruba půl miliardy korun. Rozsudek dosud není pravomocný, obhájci se proti verdiktu odvolali.

Soud oba muže potrestal za podvod a neoprávněné podnikaní. Michkovi soud uložil také zákaz činnosti ve vedení firem na deset let, Dvořákovi uložil pětiletý zákaz činnosti. Soud také oběma uložil povinnost uhradit škodu několika desítkám poškozených, kteří se k řízení připojili.

Podle předsedy senátu hradeckého soudu Petra Mráky společnosti Progres Invest v letech 1994 až 1997 shromažďovala peníze od fyzických a právnických osob pod slibem vysokého zhodnocení. Lidem firma nabízela výnos 24 procent ročně či až dvanáctinásobek vložené sumy při investici na deset let. "Prodávali naději, od začátku si byli vědomi, že svým závazkům nemohou dostát," řekl při vynášení verdiktu Mráka.

Podle soudu firma za své existence provedla jen tři zanedbatelné investice, z nichž neměla žádný zisk. Stovky milionů byly převedeny do spřátelených firem, část peněz získali obchodní zástupci firmy či někteří klienti. "Můžeme se domnívat, že peníze šly ve prospěch Michka, ale není to prokázané," řekl Mráka.

Dnešní vyhlášení rozsudku sledovalo několik poškozených klientů Progres Investu. "Jsme rádi, že konečně soud rozhodl o potrestání hlavních viníků a o odškodnění," řekl zmocněnec části poškozených Jiří Zvolánek. Další z poškozených Daniel Szturc novinářům řekl, že krajský soud odvedl dobrou práci. "Soud dal relativně vysoké tresty na tu atmosféru, která je v našem státě, kdy pachatelé podobných skutků odcházejí s minimálními tresty či bez trestu," řekl Szturc, který kritizuje, že policie nedokázala chytit uprchlého Michka a zajistit peníze.

Státní zástupkyně v závěrečné řeči pro Michka navrhla trest v rozmezí osmi až deseti let, pro Dvořáka nad spodní hranicí trestní sazby, která je v tomto případě pět až deset let. Podle obžaloby podnikatelé v letech 1994 až 1997 slibovali klientům vysoké zhodnocení peněz, přestože věděli, že svým závazkům nebudou schopni dostát.

Zakladatel firmy Michek, souzený jako uprchlý, dostal u hradeckého soudu v roce 2006 devítiletý trest vězení, spoluzakladatel Dvořák tehdy odešel s trestem 6,5 roku. Vrchní soud verdikt zrušil a rozhodl o vrácení věci k došetření, následně byla v kauze podána nová obžaloba. Firma Progres Invest, jež působila po celé zemi, se zhroutila na podzim 1997 a v únoru 1998 ji královéhradecký krajský soud poslal do konkurzu.

zdroj: ČTK