Vzácný nosorožec patřící ZOO Dvůr uhynul v Keni stářím

Samec vzácného nosorožce severního bílého, který patřil ZOO Dvůr Králové nad Labem, uhynul v pátek v keňské rezervaci Ol Pejeta přirozeně stářím. Projekt rozmnožení nosorožců v Africe bude pokračovat, k převozu zbylých tří nosorožců zpět do Dvora Králové není důvod, řekl dnes ČTK místopředseda správní rady ZOO a náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM). Uhynulý samec Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců severních bílých na světě.

"Jsme z toho nešťastní, tak to v životě chodí, je to příroda. Mohla tam být nějaká nemoc, dnes těžko přesně odhadovat," řekl Ruml. Připomněl, že věk dožití nosorožců v přírodě je 35 roků a Sunimu bylo 34 let. Při pitvě odebrané orgány budou ještě podrobněji zkoumat experti, doplnil Jan Stejskal z dvorské zoo, která patří kraji.
 
V projektu na záchranu severních bílých nosorožců se podle Rumla dosud udělalo maximum. Připustil, že přesun nosorožců do Afriky se měl udělat o pět let dříve, možná by pak prý byla šance na jejich rozmnožení větší. "Naděje na rozmnožení v zoo nebyla žádná," řekl. Dvorští nosorožci zůstanou dál v Africe. "Není sebemenší důvod je odvážet zpět. Do Afriky patří, ať si tam skonají," řekl Ruml.
 
Dvorská zoo na konci roku 2009 poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly, a pravidelně se pářily. Později ale v jejich hormonálních cyklech nastal útlum. Podle odborníků byl Suni zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce.
 
Do budoucna by nadějí na záchranu druhu mohla být umělá reprodukce. Uměle vytvořené embryo z buněk severních bílých nosorožců by pak mohla donosit například samice jižního bílého nosorožce. Pro vznik embrya by se mohla použít vajíčka samice Nabire, která je posledním severním bílým nosorožcem ve Dvoře Králové. Jeden starý pár severních bílých nosorožců žije v San Diegu v USA. Kromě starého samce v San Diegu pět zbylých zvířat patří ZOO Dvůr Králové. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.
 
zdroj: ČTK