Vedení hradeckého kraje trestní oznámení má za nepodložený útok

Vedení Královéhradeckého kraje označilo trestní oznámení, které na hejtmana Lubomíra France (ČSSD) a další lidi z vedení podal právník kanceláře hejtmana Jaroslav Široký, za nepodložený osobní útok. ČTK o tom dnes informoval mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi. Široký tvrdí, že ve vedení kraje funguje zločinecká skupina, která kraj okradla o miliony. O případu dnes ve svém vydání pro Královéhradecký kraj informovala Mladá fronta Dnes (MfD). 

Podle mluvčího kraje je trestní oznámení motivované osobní záští a pomstou. "Nařčení z pletich či tunelování kraje nemá žádný reálný základ, je nepodložené a nepravdivé," uvedl mluvčí. Podle něj Široký na kraji pracuje jako zástup za mateřskou dovolenou a jeho smlouva končí v květnu. 

"Potenciální změny jeho pracovního zařazení, které s ním jeho nadřízení řešili, spustily jeho nepřátelské a agresivní jednání vůči svému pracovnímu okolí, které vyústilo v podání trestního oznámení na nejméně šest lidí ve vedení kraje a krajského úřadu," uvedl mluvčí. Podle něj Široký vyhrožoval textovými zprávami jedné z pracovnic kraje, která na něj podala trestní oznámení. 
    
Široký si podle mluvčího kraje dlouhodobě na pracovišti stěžoval na psychické problémy. "Ty mohou být velice pravděpodobným vysvětlením série trestních oznámení, která podal," dodal Dioszegi. Mluvčí hejtmanství také uvedl, že Široký projevuje na svém facebookovém profilu extremistické názory, kde se mimo jiné ztotožňuje s jugoslávským válečným zločincem, což kraj zjistil až v posledních dnech. 
    
MfD uvedla, že kromě hejtmana Široký viní z pletich, zneužití pravomoci úřední osoby i radního Josefa Táborského (ČSSD), ředitelku krajského úřadu Ivanu Křečkovou, ředitelku Centra evropského projektování Kláru Dostálovou a další tři úředníky kraje. Široký uvedl, že je připravený důkazy předložit policii, svá zjištění oznámil i šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. 
    
Jeho obvinění se týkají například kauzy krajské firmy Silvatres HK, kvůli které policie stíhá už několik lidí z bývalého vedení kraje, například někdejšího hejtmana Pavla Bradíka (ODS). Široký je předsedou místní organizace ČSSD v Hradci Králové - Malšovicích. Na krajském úřadu působí také jako předseda letos založené odborové organizace. Od února 2012 je členem představenstva společnosti Silvetres HK. 
 
zdroj: ČTK