Ve Žlunicích na Jičínsku spadlo do nádrže práškovací letadlo

Ve Žlunicích na Jičínsku se dnes dopoledne zřítilo do požární nádrže práškovací letadlo. Zraněného dvaašedesátiletého pilota záchranáři odvezli se středně těžkým zraněním vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. Příčina pádu letadla je zatím neznámá a vyšetřuje ji Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a policie. Škoda na letadle byla předběžně odhadnuta na 1,5 milionu korun. ČTK to řekl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

Z letadla do nádrže o rozměrech 50 krát 20 metrů a hloubce 1,2 metru uniklo asi 140 litrů benzinu a asi 600 litrů postřiku proti hmyzu, které způsobily úhyn ryb v nádrži. Odtok vody z nádrže proto hasiči uzavřeli a ropnou látku z hladiny sbírali. "Dále byla kontaktována firma, která zajistí likvidaci závadných látek v nádrži," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Simona Cigánková.
 
Insekticid obsahuje nebezpečnou látku methoxyfenozid, která má ve vodě poločas rozpadu 77 dní. "V následujících dnech budou inspektoři ČIŽP situaci monitorovat. Jakmile budou známy výsledky laboratorních testů, bude rozhodnuto o dalším postupu," uvedla mluvčí. Obec k nádrži dala varování o zákazu vstupu. Hasiči letadlo z vody odpoledne jeřábem vyzdvihli a následně ho dali k odvozu na valník.
 
Letadlo do nádrže plné vody spadlo před 10:00. "Pilot zůstal po nehodě uvězněný uvnitř kabiny zříceného letadla. Hasiči museli vyprošťovat muže přímo ve vodní nádrži," uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.
 
Podle žlunického zastupitele Josefa Jezdinského, který byl na místě nehody, se do nádrže na okraji obce zřítilo letadlo známé pod názvem Čmelák. "Bylo napolo potopené se zlomeným křídlem. Pilotovi museli držet hlavu, aby se neutopil. Přežil to zázrakem," řekl. Svědci podle něj údajně od letadla, ještě když bylo ve vzduchu, slyšeli ránu.
 
Podle mluvčího zdravotnických záchranářů Tomáše Ježka pilotovi chtěli pomoci svědci události, kteří se vydali ke kabině letounu. "Stejně tak musel připlavat k muži letecký záchranář ihned po přistání vrtulníku. Ten následně stabilizoval životní funkce až do příjezdu hasičů, kteří museli muže vyprostit," uvedl Ježek.
 
Zraněného pilota záchranáři na plovoucích nosítkách přepravili na břeh, kde jej dále ošetřili. "Muž utrpěl poranění v oblasti hrudníku a dolních končetin. Během vyšetření byla muži poskytnuta urgentní péče a po zajištění byl přepraven k následné terapii se středně těžkým zraněním do traumatologického centra fakultní nemocnice," uvedl Ježek.
 
Z letadla po pádu unikly provozní kapaliny a postřiková látka. Hasiči proto přítok do nádrže odklonili. Případné škody na přírodě budou řešit ČIŽP a Povodí Labe.
 
Poslední vážná letecká nehoda se na východě Čech stala letos 9. března, kdy na Chrudimsku spadlo také práškovací letadlo. Jeho pětapadesátiletý pilot zemřel. Podle vyšetřovatelů byl pilot opilý, podcenil počasí a pravděpodobně přecenil své schopnosti.
 
Letadlo Z-37A Čmelák je československý jednomotorový dolnoplošník, vyvinutý jako zemědělský letoun. Sériově se vyráběl od roku 1965 a jeho výroba v různých verzích trvala do roku 1984.
 
zdroj: ČTK