Ve slévárně v Horní Kalné pracují na pomníku letcům RAF

V umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku vzniká pomník československým letcům, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského Royal Air Force (RAF). Z bronzu vyrobená socha okřídleného lva by měla být odhalena 17. června v Praze. Novinářům to dnes v Horní Kalné řekl iniciátor vybudování pomníku Euan Edworthy. 

"Pomník by měl být umístěný na Klárově, nyní čekáme na vyjádření souhlasu památkářů," řekl Edworthy. Sochu Česku věnuje britská komunita, celkem se podařilo získat zhruba tři miliony korun. Autorem památníku je britský sochař Colin Spofforth. 
    
Spolumajitel umělecké slévárny Pavel Horák dnes novinářům řekl, že sochy odlévají za pomoci vosku. Ve slévárně nejdříve vyrobí formu z vosku, potom se na části sochy dávají odvzdušňovací kanály a nalévací trubičky. Následuje zaformování do sádry s antukou. Po zahřátí v peci vosk vyteče a místo něj se nalije bronz. "Po rozbití formy máme hrubý bronzový odlitek. Ten se musí cizelovat, aby nebylo poznat, kde byly kanálky a sváry," řekl Horák. 
    
Z pomníku československým letcům jsou už hotové takzvané negativní formy, dokončily se také voskové modely jednotlivých dílů. "Nějaké díly, například čumák lva, již máme odlité z bronzu," řekl Horák. Podle něj by celá socha ze zhruba 25 dílů měla být dokončena kolem 15. června, následovat bude instalace v Praze. 
    
Socha lva bude dva metry dlouhá, rozpětí lvích křídel bude zhruba čtyři metry, na výšku má mít lev zhruba 1,5 metru. "S těmi křídly je vždycky problém, musíme tam udělat nerezové výztuhy," řekl Horák. 
    
Během druhé světové války působilo v britském letectvu přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo. Britská RAF měla čtyři výhradně československé perutě, kterými byly slavné 310., 312. a 313. stíhací peruť a 311. bombardovací peruť.
 
zdroj: ČTK