VAK Náchod zdraží od ledna vodné a stočné o 4,3 procenta

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2014 vodné a stočné v průměru o 4,3 procenta na celkových 71 korun za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl ekonomický náměstek podniku Zdeněk Zima. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná rodina na Náchodsku za vodu zhruba o 390 korun více. VAK Náchod zásobuje vodou přes 77.000 obyvatel okresu. 

Do nové ceny vodárny promítly inflační nárůst cen vstupů a započítali do ní i vliv devalvace koruny. Firma odhadla, že oslabení koruny způsobí zdražení materiálů z dovozu a pohonných hmot asi o dvě procenta. Ve vyšší ceně se podle Zimy odrazil i výpadek ve fakturaci stočného v Broumově, který vyplývá ze změny podmínek provozování tamní městské čistírny odpadních vod od 1. ledna. 
    
Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají už letos ceny vyšší než náchodský VAK pro příští rok. V ČR se letos ceny vodného a stočného u vodárenských firem pohybují přibližně od 40 korun do 100 korun za metr krychlový vody. 
    
VAK Náchod letos dokončil investici téměř za čtvrt miliardy korun do rekonstrukce čističky odpadních vod v Náchodě a stavby nových kanalizací. Evropské fondy akci podpořily dotací 138 milionů korun. Pro roky 2014 a 2015 VAK připravuje výstavbu kanalizace ve Zbečníku za přibližně 70 milionů korun. V příštím roce by se na nové kanalizace měly napojit i Jizbice a část Lipí. 
    
Loni vodárny vykázaly zisk 25 milionů korun při tržbách 207 milionů korun. Letos mají v plánu zisk 28 milionů a investice 70 milionů korun. Zisk podnik vrací zpět do infrastruktury, dividendy nevyplácí. Asi 90 procent akcií VAK vlastní obce v čele s Náchodem a Novým Městem nad Metují. 
 
zdroj: ČTK