V Náchodě otevřeli nové muzeum kočárků, panenek a patentů

Muzeum kočárků, starých panenek a výrobních patentů bylo otevřeno v Náchodě. V expozici na ploště 200 metrů čtverečních jsou k vidění exponáty od roku 1838 až 1970, například kočárků je zhruba 120. ČTK to dnes řekla zřizovatelka muzea Romana Hendlová.

"Nejstarší kočárek máme z roku 1860, následují další typy. Nabízíme tak pohled na chronologický vývoj kočárků," řekla Hendlová, která tvrdí, že i v případě kočárků se módní trendy postupně opakují. "Například nynější trojkolky, nejsou žádnou novinkou, děti vozily už po roce 1890," uvedla Hendlová.
 
Expozici doplňují historické patenty, některé se týkají kočárků či panenek, další vzducholodí či jízdních kol. "Chtěli jsme vystavit i něco pro muže, které by nezaujalo prohlížení kočárků a panenek," řekla Hendlová.
 
Soukromá sbírka byla dva roky k vidění na zámku v Novém Městě nad Metují na Náchodsku, poté museli majitelé hledat nové umístění. "Všichni to potom chtěli maximálně na půl roku, což jsme nechtěli, protože se sbírka častým převozem ničí. Proto jsme si říkali, že buď se toho musíme všeho zbavit, nebo uděláme muzeum. Nakonec zvítězila varianta muzeum," řekla Hendlová.
 
Muzeum je přístupné každý den od 10:00 do 16:00, otevřené je od začátku června. "Trochu jsme zanedbali propagaci, zatím se to rozbíhá pomalu. Rozhodně nemohu říci, že by tady stály nějaké fronty, ale je jasné, že to bude mít pomalejší rozjezd," řekla Hendlová. Nadále pokračuje ve sbírání kočárků i panenek. "Máme dalších 50 kočárků, které musíme zrenovovat. Jsou tam i docela rarity, ale je nutné na nich před zařazením do expozice ještě pracovat," dodala.
 
zdroj: ČTK