V Hradci zdraží teplo o 5,2 pct, domácnost připlatí nejméně 900 Kč

Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo zhruba do 24.000 domácností, zvýší od ledna cenu tepla o 5,2 procenta na 374,30 Kč za gigajoule (GJ) bez DPH. K této ceně bude od ledna připočtena aktuální sazba daně z přidané hodnoty. Firma, která patří městu, o tom informovala na svém webu. Účet za teplo domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 35 gigajoulů by měl příští rok vzrůst minimálně o zhruba 900 korun.

Pokud by od ledna 2013 vstoupila v platnost daň z přidané hodnoty 15 procent místo nynějších 14 procent, teplo v Hradci by ve výsledku zdražilo o 6,1 procenta na 430,45 koruny za gigajoule. Změnu daně nyní projednává parlament. Při sazbě DPH ve výši 17,5 procenta, která zatím pro příští rok platí, by zdražení tepla činilo 8,4 procenta na 439,8 koruny za GJ. Loni při DPH deset procent stál jeden GJ 371,14 Kč.

Hradecká firma teplo do svých rozvodných sítí ve městě nakupuje od společnosti Elektrárny Opatovice z nedalekých Opatovic nad Labem. Do některých lokalit v Hradci Králové dodává teplo přímo sama. Cena tepla od EOP bude od ledna 2013 činit 352,60 korun bez DPH. Proti ceně od Tepelného hospodářství je cena přímo z EOP nižší o šest procent. EOP dodávají teplo i do Pardubic a Chrudimi, kde EOP sama vlastní distribuční sítě.
 
Tepelné hospodářství Hradec Králové vedle domácností teplem zásobuje i školy a další veřejné a soukromé instituce. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci je asi 80 procent.
 
zdroj: ČTK