V České republice roste podíl recidivistů mezi obviněnými

V České republice v posledních letech roste podíl recidivistů mezi obviněnými. Zatímco v roce 2000 byla mezi obviněnými necelá třetina opakovaně trestaných, v roce 2013 to bylo více než polovina. Novinářům to dnes v Hradci Králové v rámci konference Kriminologické dny řekl předseda České kriminologické společnosti Miroslav Scheinost. Řešením by mohlo být zlepšení péče pro propuštěné z vězení.

"V 90. letech byla poměrně velká část trestné činnosti způsobena takzvanými prvopachateli, tedy těmi, kteří ji páchali poprvé. Po roce 2000 se poměr obrátil a nyní je nadpoloviční podíl recidivistů, rozhodně si nemyslím, že je to dobře," řekl Scheinost. Podle něj zřejmě selhává práce s pachateli trestných činů.
 
Scheinost tvrdí, že mnozí vězni po propuštění z výkonu trestu nemají žádné zázemí, často se jim také nedaří získat zaměstnání, a proto se mnozí znovu vracejí k trestné činnosti. "Pokud chceme snížit počet recidivistů, tak se musíme zamýšlet nad programy pro propuštěné vězně, dát jim alespoň možnost, aby se takzvaně mohli chytit," řekl Scheinost.
 
Řešením by podle odborníků mohly být takzvané domy na půli cesty či navýšení počtu sociálních kurátorů. "Důležité je, aby byl vytvořený ucelený systém, zatím se objevují pouze jednotlivé projekty," řekl Scheinost.
 
Konference Kriminologické dny, která dnes začala v Hradci Králové a bude pokračovat i v úterý, se účastní zhruba 160 odborníků z celé republiky i ze zahraničí. Na přípravě třetího ročníku konference s Českou kriminologickou společností spolupracovala Katedra sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.
 
zdroj: ČTK