V Adršpachu otevřeli první horolezecké muzeum v ČR

V Adršpachu na Náchodsku dnes začalo fungovat první horolezecké muzeum v republice. Expozice umístěná v zámku přibližuje pískovcové lezení, které k Adršpašsko-teplickým skalám neodmyslitelně patří. Další část je zaměřená na dobývání velehor. ČTK to řekla starostka Adršpachu Dana Cachová. 

Na přípravě expozice spolupracoval Český horolezecký svaz. "Vystaveny jsou fotografie, historické dokumenty i vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách i ve velehorách. Samozřejmě plánujeme, že expozici ještě budeme postupně doplňovat," řekla Cachová. Obec vybudováním muzea chtěla nabídnout další aktivitu pro horolezce i návštěvníky skal v případě nepřiznivého počasí. 
    
Expozice vznikla v budově několik let nevyužívaného a chátrajícího zámku, který obec koupila za šest milionů korun. "Udělali jsme sociální zařízení, položili podlahy, vymalovali a zámek se podařilo částečně zpřístupnit," řekla Cahová. Kromě muzea je v zámku informační centrum a také část výstavy Play Broumovsko. "Zámek bude otevřený každý den, počítáme s celoročním provozem. Po první sezoně provoz muzea vyhodnotíme a uvidíme, zda otevírací dobu neupravíme," řekla Cachová. 
 
zdroj: ČTK