Týrání kojence ze Svitavska řeší soud, rodiče vinu necítí

Hradecký krajský soud začal v pondělí projednávat případ rodičů ze Svitavska, kteří podle spisu týrali několikaměsíčního kojence. Obžaloba je viní také z těžkého ublížení na zdraví a otce dítěte i z pokusu o vraždu. Oba rodiče před soudem vinu odmítli. Chlapec, který je nyní v kojeneckém ústavu, kvůli zraněním oslepl.

Otec, který se v přípravném řízení přiznal, v pondělí dopoledne uvedl, že si předchozí výpovědi částečně vymyslel. "Jednání se dopustila nezletilá dcera, která syna přidušovala polštářem a s jeho kočárkem narazila do zdi," uvedl muž. Soudu řekl, že dcera, které byly v té době asi dva roky, se po novorozenci, kterého přikryla dekou, začala válet nebo mu do hlavy tloukla kostičkou ze stavebnice.

Podle obžaloby rodiče chlapce narozeného v březnu 2011, který absolvoval několik operací srdce v motolské nemocnici, po jeho návratu domů nedodržovali doporučený léčebný postup. Ve spisu stojí, že dítě krmili studeným mlékem, nedostatečně ho oblékali a nezajišťovali jeho hygienu.
 
"Nedostatečné uspokojování základních psychických, sociálních a somatických potřeb způsobovaly poškozenému značné strádání, které se projevovalo zejména častým a opakovaným pláčem," stojí v obžalobě. Chlapec musel být kvůli dehydrataci 26. dubna na několik dní hospitalizován.
 
Týraní podle spisu pokračovalo až do července, od června do července otec dítěte podle spisu s novorozenětem třásl, aby utišil jeho pláč, opakovaně mu přehodil přes hlavu deku a házel s ním na gauč a na postel. Dítě utrpělo různá zranění mozku, se kterými muselo být převezeno 17. července kvůli dušení a křečím do nemocnice. "V důsledku zranění došlo u nezletilého poškozeného dále ke ztrátě zraku obou očí a ke zpomalenému až značně opožděnému psychomotorickému vývoji dítěte v dalším období," stojí v obžalobě.
 
Hlavní líčení je nařízeno do středy 29. srpna, což je dnes, pak bude hlavní líčení odročeno kvůli výslechu znalců.
 
zdroj: ČTK