Syn napadl matku a vyhrožoval jí zabitím

Od počátku letošního roku (2012) policisté vykázali z bytu již čtyři násilníky. Ve dvou případech muži zákona vykázali manžela, v jednom případě exmanžela a posledním čtvrtým vykázaným byl syn. Tři případy se staly v Hradci Králové a jeden na Královéhradecku. Ve dvou případech sehrál roli alkohol.

Zatím posledním vykázaným, který musel opustit společnou domácnost, byl devatenáctiletý mladík. Několikaměsíční týrání matky v rodinném domku v Hradci Králové tam ukončili až policisté, kteří syna na deset dní vykázali z domu.

Násilí v domácnosti vyvrcholilo v úterý 7. února 2012 v odpoledních hodinách. Syn čtyřicetiletou matku nejprve napadl slovně a potom na ženu zaútočil i fyzicky. Přitom ženě vyhrožoval i fyzickou likvidací.

Ten den kolem čtvrt na čtyři odpoledne syn nejprve matce sprostě nadával. Říkal jí: „Ty krávo, děvko,…“. Potom svoji matku napadl fyzicky. Do matky strkal a také ji chytil pod krkem. Pak vytáhl nůž a vyhrožoval jí fyzickou likvidací. Nakonec se matce podařilo vytrhnout a utéct do jiného pokoje. Odkud z mobilního telefonu přes tísňovou linku přivolala policii. Mezitím syn utekl z domu pryč.

Podle poškozené ženy ji syn napadá nejméně od loňského (2011) června. Matka si myslí, že nebyl pod vlivem alkoholu a ani pod vlivem drog. Nikdy neměla pocit, že by nějaké drogy bral. Útokům agresora nebyl nikdy nikdo přítomen. Incidenty se prý opakovaly skoro každý týden. Žena nikdy nevyhledala lékařské ošetření, i když jí syn třeba schválně přiskřípl malíček u nohy do dveří. Někdy matku zase mlátil rukou nebo pěstí do břicha, prsou a nebo ji škrtil rukou.

Jelikož k napadení matky docházelo již v minulosti a intenzita útoků se stupňovala, policisté ještě téhož dne (7. února 2012) ve večerních hodinách útočníka vykázali na deset dní z domu a sdělili mu podezření ze spáchání přečinu nebezpečné vyhrožování. Potomek může za své chování k matce strávit až tři roky ve vězení. Případ nadále vyšetřují hradečtí policisté.

V loňském roce policisté na Královéhradecku z domovů vykázali 20 násilníků. Předloni (2010) bylo kvůli domácímu násilí vykázáno 9 agresorů. Za celý rok 2009 policisté vykázali šest lidí.

Zákon, který policistům povoluje vykázat z domácnosti násilníka, jenž si opakovaně vybíjí zlost na blízké osobě, platí od ledna 2007. Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou soud může následně prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok. Policie po vykázání násilníka z domu kontaktuje pracovníka intervenčního centra, jejímž úkolem je poskytnout oběti odborné poradenství v dané problematice, třeba kontakty na organizace, které se domácím násilím zabývají, či sociální odbory jednotlivých úřadů.

Znaky domácího násilí:

Opakování a dlouhodobost - z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.

Eskalace - domácí násilí se stupňuje od útoku proti lidské důstojnosti k fyzickým útokům až k závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.

Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí na ohroženou osobu a násilnou osobu - domácím násilím nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde je rovné nebo střídavé postavení stran incidentu.

Neveřejnost - domácí násilí probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

zdroj: ČTK