Spotřeba ovoce v Česku jde dolů, dovoz jablek je rekordní

Spotřeba ovoce v České republice jde v posledních letech dolů, a to kvůli snaze lidí šetřit. Z dosud nejvyšších 90,4 kilogramu na osobu a rok v roce 2009 se spotřeba během dvou let propadla o 13 procent na 79 kilogramů na osobu. Nejvíce klesla spotřeba jablek. Pozici na trhu ztrácejí hlavně domácí producenti, protože dovozy jablek do Česka loni vystoupaly k rekordu. Na včerejších Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. 

Připustil, že spotřebu i dovozy jablek v posledních dvou letech ovlivnily slabé úrody v českých sadech. "Pokles spotřeby však nepostihl jen domácí ovoce, ale dolů šla i spotřeba jižního ovoce," řekl Ludvík. Doplnil, že v nižší spotřebě se odrazil i menší prodej ovocných šťáv a džusů, které se také počítají do spotřeby čerstvého ovoce. 

Jablka se na spotřebě čerstvého ovoce podílejí zhruba 30 procenty. Zatímco v roce 2009 jich každý Čech snědl v průměru 26,7 kilogramu za rok, loni spotřeba klesla ke 20 kilogramům. "Celkově se spotřeba ovoce snížila asi o deset kilogramů na osobu a rok, z toho na jablka připadá asi šest kilogramů," řekl Ludvík. Po jablkách jsou nejvíce konzumovaným ovocem v souhrnu pomeranče a mandarinky asi se 13 kilogramy na osobu a rok. 
    
Dovoz jablek do ČR roste od vstupu země do Evropské unie, řekl Ludvík. "Zatímco před vstupem do EU se dovozy pohybovaly kolem 40.000 tun ročně, v následujících letech se postupně více než zdvojnásobily na loňských zhruba 85.000 tun," řekl Ludvík. Česká jablka tím podle něj ztrácejí pozici na trhu. Ovocnáře přítomné na dnešním jednání v této souvislosti vyzval k větší koncentraci své nabídky pro obchodní řetězce. Jablka do Česka jdou hlavně z Itálie a Polska a dále také ze Slovenska, Německa a Belgie.
 
zdroj: ČTK