Soud zahájil s nájemcem stadionu v H. Králové insolvenční řízení

Krajský soud v Brně zahájil v pondělí insolvenční řízení s firmou ABD INVEST, která je nájemcem a provozovatelem zimního stadionu v Hradci Králové. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku. Radnice se od loňského roku snaží kontrakt s firmou v hodnotě stovek milionů korun ukončit. Kvůli sporům mezi firmou a městem na stadionu stále není led a hokejisté nemohou zahájit přípravu na novou sezonu.

Insolvenční řízení s ABD INVEST může městu zkomplikovat řešení celé záležitosti. "Budeme muset vyčkat na postup insolvenčního správce," řekla ČTK mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková. Dodala, že s firmou ABD INVEST radnice komunikuje pouze přes právníky.

Návrh na insolvenční řízení na ABD INVEST z Rosic u Brna podal Jan Odehnal z Brna, kterému firma prý dluží 1,4 milionu korun. Podle Odehnala ABD INVEST nekomunikuje a možná ukončila činnost. Za další věřitele dlužníka Odehnal označil například UniCredit Bank s pohledávkou 120 milionů korun. Podle Odehnala je ABD INVEST součástí skupiny, do níž patří zkrachovalé společnosti ABD Group a NA PANENCE.
 
Radnice s firmou ABD INVEST v únoru smlouvu na nájem a rekonstrukci jednostranně ukončila. Tvrdí, že kontrakt uzavřený v roce 2006 je neplatný od samého počátku. Následně městský hokejový klub přestal firmě ABD Invest platit nájemné, které činí 3,2 milionu korun měsíčně. ABD INVEST dala klubu výpověď z nájmu a začátkem července zakázala klubu vstup na stadion. Klub se ale obrátil na soud a ten mu 17. července vydáním předběžného opatření užívání stadionu umožnil.
 
V žádné ze dvou hal stadionu není vyrobený led, ač v menší hale měl podle původních smluv již být. Hokejisté jsou ve výrobě ledu závislí na ABD, jelikož soud klubu přístup k technologiím na výrobu ledu nepovolil. Dorostenci přitom chtěli začít s přípravou na bruslích už v pondělí a prvoligový tým ve čtvrtek. Klub situaci začal řešit s právníky.
 
Kontrakt mezi městem a ABD INVEST měl trvat do roku 2022. Město původně chtělo smlouvu ukončit dohodou a firmě vyplatit kompenzaci přes 170 milionů korun. Později ale přišlo s tím, že nájemní smlouva je neplatná.
 
Projekt počítal s tím, že firma promění stadion na moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. ABD INVEST zatím do rekonstrukce údajně dala 210 milionů Kč. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci dosáhnout 273 milionů korun. Rekonstrukci mělo město firmě splácet roční částkou 25 milionů korun. Dále město ročně platilo 12 milionů korun na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.
 
zdroj: ČTK