Soud za podvody s platebními kartami uložil 12 mužům podmínky

Krajský soud v Hradci Králové dnes potrestal podmíněnými tresty 12 mužů z bývalé Jugoslávie, kteří podle spisu chtěli padělanými platebními kartami připravit banky o více než osm milionů korun. Na účty se jim podařilo převést zhruba 2,5 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, tu si ponechala také část obžalovaných. Někteří z nich se práva na odvolání vzdali.

Podle obžaloby gang vyrobil nejméně 52 padělků platebních karet za pomoci údajů z magnetických pásků originálních platebních karet vydaných bankami ve Spojených státech. Peníze se cizinci pokusili od konce října do 19. listopadu 2011 vybrat přes terminály ve svých zlatnictvích v Hradci Králové, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a dalších městech a následně je převáděli na své účty. Na skupinu upozornily banky, následně je zadrželi policisté.
 
Soud dnes obžalovaným uložil tříleté tresty podmíněně odložené na zkušební dobu tři až pět let, současně uložil peněžité tresty od 105.000 do 280.000 korun. "Trest byl vyměřen na návrh státního zástupce, podíl jednotlivých obžalovaných je zohledněný v délce zkušební doby a výši finančního trestu," řekl předseda senátu Miloslav Ježek.
 
Například jeden z mužů, který byl současně obžalovaný z nedovoleného ozbrojování, protože u něj policisté našli nelegálně držený samopal s náboji, dostal tříletý trest podmíněně odložený na pět let a peněžitý trest 280.000 korun.
 
Část obžalovaných odmítla vypovídat, někteří tvrdili, že o trestné činnosti neměli tušení. "O takovém způsobu museli být obžalovaní jako majitelé či provozovatelé zlatnictví vědět a tolerovat ho. Žádná z padělaných karet nebyla zachycena jinde než ve zlatnictvích jednotlivých obžalovaných," řekl Ježek.
 
Státní zástupce Pavel Klail dnes novinářům řekl, že základní trestní sazba u této trestné činnosti je osm až 12 let vězení. "Trest v takové výši by se jevil vzhledem k okolnostem případu a osobám pachatelů jako nepřiměřeně přísný, proto byly tresty navrhovány pod hranicí trestní sazby a soud se s tím ztotožnil," řekl Klail.
 
Podle něj je nutné zohlednit, že skutečná škoda byla 2,5 milionu korun, od trestné činnosti uplynuly tři roky, obžalovaní také nemařili průběh soudního jednání. Klail také novinářům řekl, že v roce 2011 šlo o novou trestnou činnost, která se v podobném rozsahu v České republice do té doby nevyskytla. "Probíhalo to velmi rychle, došlo k zhruba 400 dílčím útokům během 20 dnů," uvedl Klail.
 
zdroj: ČTK