Soud potrestal znásilnění a pokus vraždy 17,5 lety vězení

Martin Smékal z Orlickoústecka, který vloni v únoru brutálně znásilnil a pokusil se zavraždit svou milenku, stráví 17,5 roku ve vězení. Dnes o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Smékal u soudu již dříve řekl, že chtěl milence zpestřit narozeniny. Dnešní rozsudek není pravomocný. 

Maskovaný Smékal ženu podle spisu napadl, když odcházela ze svého bytu do práce, spoutal ji, zavázal oči i uši a poté ji několik hodin znásilňoval a trýznil. Ženě také stříkal do úst roztok vodky a rohypnolu. "Na její prosby, aby svého jednání nechal, reagoval opakovanými údery dlaní do obličeje a dále tím, že jí dvakrát navlékl na hlavu igelitový sáček, který jí pevně stahoval kolem krku. V důsledku toho poškozená nemohla dýchat a ztrácela vědomí," stojí v obžalobě. 

Předseda senátu Jiří Vacek dnes při zdůvodnění rozsudku řekl, že se obžalovaný k poškozené choval značně brutálním způsobem. "Ani náhodou se nedá říci, že by to mohla považovat za dárek k narozeninám," řekl Vacek s tím, že poškozená během útoku hodně trpěla. 
    
"Obžalovaný si musel být vědom, že jí svým jednáním může způsobit smrt. Bylo velké štěstí, že poškozená jednání obžalovaného přežila," řekl Vacek. Žena v důsledku jednání obžalovaného trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Soud dnes Smékalovi uložil také ochranné sexuologické léčení v ústavní formě, ženě má zaplatit zhruba 200.000 korun jako bolestné. 
    
Soudce dnes dopoledne citoval z výpovědi poškozené na policii, ve které uvedla, že při útoku měla strach o svůj život. Podle její výpovědi také není pravda, že by obžalovanému říkala, že by si přála znásilnění či sex po omámení léky. Smékal totiž tvrdil, že ženě chtěl splnit její představy, údajně mu opakovaně říkala, že by chtěla zažít strach a vzrušení. 
     
Znalkyně u Smékala nezjistily žádnou duševní poruchu, je však údajně učebnicovým příkladem sadisty. Státní zástupkyně Lucie Žabková pro Smékala požadovala trest na horní hranici trestní sazby 15 až 20 let. Hlavním důkazem v celém případu podle ní bylo video, které obžalovaný během útoku natočil. Naopak obhájce obžalovaného tvrdil, že jeho klient neměl v úmyslu ženu zavraždit, navíc údajně mezi milenci šlo o sexuální praktiky, které použili již dříve. Obhájce dnes navrhl, aby soud Smékalovi uložil trest v rozmezí sedm až osm let. Smékal ve svém závěrečném návrhu řekl, že ho všechno mrzí a omluvil se své manželce. 
 
zdroj: ČTK