Soud potrestal muže a ženu za nepodávání inzulínu dítěti 15 lety

Hradecký krajský soud dnes potrestal 15 lety vězení matku šestiletého chlapce a jejího druha, kteří dítěti trpícímu cukrovkou nepodávali inzulín. Chlapec zemřel loni v dubnu. Dnešní verdikt dosud není pravomocný, obžalovaní se proti němu odvolali.

Předseda senátu hradeckého soudu Luboš Sovák dnes řekl, že oba obžalovaní věděli, jak je třeba nemoc chlapce léčit. "Místo toho léčbu inzulínem vypustili, přitom věděli, jaké to může mít následky," řekl Sovák. Podle soudu obžalovaní ani poté, co viděli problémy, které chlapci vysazení inzulínu způsobuje, nenavštívili lékaře a nevyhledali odbornou pomoc.
 
Podle spisu partneři v rozporu s pokyny lékařů snižovali a postupně vysadili dávky inzulínu. Chlapec zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. Před smrtí trpěl únavou, zvracením a krutými bolestmi břicha, na které obžalovaní nereagovali přivoláním lékařské pomoci. "Hyperglykemie, kvůli níž selhávaly orgány, přináší kruté bolesti a je spjatá se stavem, který by obtížně snášel dospělý, natož šestileté dítě," řekla dnes novinářům státní zástupkyně Lucie Žabková.
 
Trestní stíhání bylo původně zahájeno pro ublížení na zdraví, později se přidalo i týrání svěřené osoby. "S ohledem na dokazování v hlavním líčení byla navržena kvalifikace jako zločin vraždy," řekla Žabková.
 
Obžalovaní před soudem uvedli, že vinu necítí, vysazení podávání inzulínu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostikou, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka. Obžalovaní dnešní verdikt nechtěli komentovat.
 
zdroj: ČTK