Soud poslal ženu za vraždu dvou novorozenců na 20 let do vězení

Jednadvacetiletá žena, která v letech 2012 a 2013 na Vysočině zavraždila své dvě novorozené děti, má strávit ve vězení 20 let. Dnes o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Žena se hájila tím, že se styděla, že má jako mladá děti, a bála se svého přítele. Dnešní verdikt soudu dosud není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaná si ponechali lhůtu na odvolání.

Podle obžaloby žena v březnu 2012 v kabince autobusového nádraží v Jihlavě po utajovaném těhotenství porodila živé a životaschopné dítě, které odnesla do keřů u silnice. Druhý den se pro tělo vrátila a ukryla ho pod schodištěm v domě v Havlíčkově Brodě. V roce 2013 porodila dítě v koupelně. Poté podle spisu neposkytla dítěti potřebnou péči a vložila ho do několika plastových tašek. Následně ho odvezla k rybníku na Havlíčkobrodsku. Těhotenství žena před okolím tajila a k lékaři nechodila.
 
Předseda senátu Jiří Vacek dnes při zdůvodnění rozsudku řekl, že se žena v obou případech chtěla dětí zbavit. "Nepodnikla nic, aby se připravila na to, že bude rodit. Nikomu o svém těhotenství neřekla, zapírala ho," řekl Vacek, podle kterého je zarážející, že žena postupovala stejným způsobem i v druhém případě. Vacek také upozornil na to, že žena nevyužila šance odložit dítě například do babyboxu. "K motivu musíme přijmout závěr znalkyně, že obžalovaná chtěla mít pokoj, jednala sebestředně," řekl Vacek. Soud podle něj zvažoval i uložení výjimečného trestu, nakonec však zohlednil polehčující okolnosti, například doznání obžalované.
 
Obžalovaná ve svém závěrečném návrhu řekla, že děti do budoucna chtěla mít. "Vždycky jsem děti měla ráda. Vím, že jsem se měla zachovat jinak, uznávám pochybení a trest si zasloužím. Toho, co se stalo, budu litovat do konce života, ale bohužel čas se vrátit nedá," řekla obžalovaná.
 
Státní zástupkyně Lucie Žabková pro obžalovanou navrhla ve své závěrečné řeči minimálně dvacetiletý trest. V závěrečné řeči připomněla, že obžalovaná se žádným způsobem nepřipravovala na příchod dítěte, například neměla pro novorozence žádnou výbavu. "V obou případech po celou dobu jednala v úmyslu nedat dítěti šanci žít," řekla Žabková.
 
Obhájkyně obžalované Jitka Hronová upozornila na polehčující okolnosti, dosavadní bezúhonnost, přiznání, spolupráci s policií či hodnocení z práce. "Přihlédnuto by mělo být i k tomu, že při porodu v roce 2013 byla obžalovaná přesvědčená, že se dítě narodilo mrtvé," řekla obhájkyně.
 
Před soudem dopoledne vypovídala soudní znalkyně Marta Skulová, která uvedla, že obžalovaná je zaměřená sama na sebe a je málo citlivá vůči okolí. "V té době nechtěla dítě vychovávat, nezáleželo jí na tom, jak dítě dopadne," řekla Skulová.
 
zdroj: ČTK