Sklizeň ovoce v ČR loni vzrostla o osm procent na 149.205 tun

Sklizeň ovoce v ČR loni meziročně vzrostla o osm procent na 149.205 tun ze 138.205 tun. V dlouhodobějším porovnání je však výkon českého ovocnářství přes loňský mírný růst výrazně nižší než dříve. Ve srovnání s dobou před deseti lety jsou aktuální sklizně nižší zhruba o pětinu, tehdy se úrody pohybovaly kolem 190.000 tun ročně. Na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to ČTK řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. 

Za slabšími úrodami posledních let stojí časté extrémní výkyvy počasí, zejména mrazy, krupobití a deště. Například v roce 2011 úrodu ovoce zdecimovaly jarní mrazy a sklizeň klesla na historicky nejnižších 101.000 tun. "Dalšími negativními faktory snižování potenciálu českého ovocnářství jsou stárnutí sadů, pokles nových výsadeb či převod části sadů do výnosově nižší ekologické produkce," uvedl Ludvík. Doplnil, že průměr sklizní posledních pěti let činí 144.476 tun. 
    
Sklizeň jablek, které jsou hlavním ovocným druhem, činila loni 120.602 tun a v porovnání s posledními pěti lety byla průměrná. Před deseti lety se průměry ročních sklizní jablek pohybovaly kolem 160.000 tun. Regionálně byly loni ve sklizni jablek velké rozdíly. Ovocnáři na Moravě loni zaznamenali dobrou úrodu, naopak v Čechách byla kvůli dešťům a krupobití sklizeň nižší. 
    
Pocítilo to i družstvo Dolany na Náchodsku, které patří k největším pěstitelům jablek v zemi. Dolanským klesla sklizeň jablek z dříve průměrných zhruba 7000 tun na 4700 tun. Hlavním důvodem nižší úrody bylo podle Dolanských deštivé jarní počasí, které způsobilo přemokřenost půdy. "Stromy se dostaly do stresu a červnový a červencový propad malých plodů byl výrazně vyšší než obvykle," uvedl vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer. 
    
Z jiných ovocných druhů se loni dařilo pěstitelům hrušní, jimž sklizeň vzrostla o 29 procent na dosud nejvyšších 7437 tun. Nárůst je dán novými výsadbami hrušní, které jdou nyní do plné plodnosti. "Hrušně jsou jedním z mála pozitivních případů českého ovocnářství, staly se po jablkách druhým nejvýznamnějším druhem ovoce v ČR. Jejich potenciál může jít až k 10.000 tunám ročně," řekl Ludvík. 
    
Celkem je v ČR asi 17.800 hektarů produkčních ovocných sadů. Z toho 9080 hektarů připadá na jabloně. Roční výkon ovocnářství z produkčních sadů se v průměrném roce odhaduje na asi jednu miliardu korun. Včetně sezonních pracovníků dává ovocnářství práci zhruba 5000 lidí.
 
zdroj: ČTK