Pro obžalovanou z vraždy dětí navrhla státní zástupkyně doživotí

Státní zástupkyně Lenka Faltusová navrhla u hradeckého soudu pro ženu obžalovanou z vraždy čtyř dětí v Širokém Dole na Svitavsku doživotí. Obhájce Bohumil Budínský navrhl zproštění obžaloby, protože podle něj nebyl dostatečně prokázán duševní stav obžalované. Soud rozsudek v případu vynese v pátek dopoledne, řekl dnes předseda senátu Miroslav Mjartan.

Obžalovaná dnes poprvé před soudem projevila emoce a rozplakala se. "Já si opravdu nic nepamatuju, je to těžký to tady poslouchat. Je to strašný, nevím o tom, jestli jsem to udělala já," řekla plačící žena, která dodala, že celá věc je pro ni nepochopitelná. Obžalovaná již dříve před soudem uvedla, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, například si nepamatuje, zda měla děti či partnera.

Státní zástupkyně Faltusová v závěrečné řeči zpřísnila právní kvalifikaci jednání obžalované, protože z důkazů vyplývá, že obžalovaná jednala s rozmyslem a také zvlášť surovým a trýznivým způsobem. "Bylo prokázáno, že dvě z dětí několik minut před smrtí prožívaly bolesti," řekla Faltusová. Novinářům poté řekla, že je přesvědčena, že v tomto případě jsou splněné všechny podmínky pro uložení doživotního trestu.
 
Obhájce Budínský soud požádal o zadání dalšího znaleckého posudku na obžalovanou, to však soud odmítl. "Nejsem spokojený, že nebyl navrhnutý další posudek, a za současného důkazního stavu podle mě nejsou podmínky k odsouzení," řekl novinářům Budínský.
 
Podle obžaloby žena 2. září 2011 napadla postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři usmrtila nožem, jedno udusila. Podle znalců obžalovaná netrpí duševní poruchou a ztrátu paměti předstírá. Znalci uvedli, že žena chtěla kvůli problémům v osobním životě spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu, kdy kromě sebe chtěla zabít i své nejbližší.
 
zdroj: ČTK