Pouzdra z Bílé věže ukrývala fotografie, mince i dokumenty

Pouzdra snesená z makovice umístěné na vrcholu historické Bílé věže v Hradci Králové, která od loňského podzimu prochází rekonstrukcí, ukrývala historické dokumenty, mince či fotografie. Všechny předměty si budou mít možnost prohlédnout od příštího týdne návštěvníci Muzea východních Čech v Hradci Králové, řekla dnes novinářům ředitelka muzea Naďa Machková Prajzová. 

"Teď se otevírá šest pouzder, přičemž nejstarší je z roku 1836, ale samostatná zinková deska pochází z roku 1729. Úplně nejmladší pouzdro je z listopadu 1989," řekla ředitelka s tím, že všechny předměty budou vystavené od středy ve vitrínách ve vestibulu muzea. "Zájemci je uvidí pouze pár dní, předměty čeká ještě odborný zásah, evidence a poté návrat do makovice," řekla Machková Prajzová. 
    
Makovice věže se otvírá zpravidla při nutnosti ji opravit, například po požáru či větrné smršti, celkem jsou v pouzdrech umístěné desítky dokumentů. "My jsme se rozhodli z naší doby vložit současná média, USB kartu či DVD, samozřejmě údaje o naší době současně vložíme i v papírové podobě," řekla Machková Prajzová. 
    
Bílá věž je dominantou a symbolem města. Její nynější oprava přijde na 56 milionů korun s DPH, zhruba dvě pětiny nákladů by měla zaplatit dotace z fondů EU. Součástí rekonstrukce 72 metrů vysoké věže je výstavba multimediálního informačního centra. Podle projektu by měly být v patrech věže umístěny promítací panely, které budou moci dotykově ovládat návštěvníci. Stavba Bílé věže byla zahájena v červnu 1574. V roce 1581 byl do čtvrtého patra zavěšen zvon Augustin, který patří mezi největší zvony v Česku. Z ochozů věže je výborný výhled na stotisícový Hradec Králové a jeho okolí.
 
zdroj: ČTK