Poradna: odpovídá Jan Kovalský z Energie ČS

Liší se dodavatelé elektřiny i v ohleduplnosti vůči životnímu prostředí? Můžu tak výběrem dodavatele energie i já osobně šetřit naši planetu?

Ano, někteří dodavatelé elektřiny kladou důraz na otázku životního prostředí a získávají energie z obnovitelných zdrojů. Jejich klienti se tak při odběru energií od nich sami chovají šetrněji k životnímu prostředí. Pokud tedy hledáte „zeleného“ dodavatele, zaměřte se při výběru na to, z jakých zdrojů získává energii. Tu lze čerpat kromě jaderných nebo fosilních zdrojů také z obnovitelných zdrojů jako je biomasa, sluneční energie či energie z větrných nebo vodních elektráren, a to téměř ve 100% hodnotě.

Jak můžu dosáhnout energetické soběstačnosti v rodinném domku? Dokáží solární panely pokrýt spotřebu naší elektřiny v plném rozsahu?

Samostatné solární panely většinou nejsou schopné zajistit plnou soběstačnost rodinného domu, je zde potřeba důmyslnějšího systému zvoleného přímo na míru konkrétní nemovitosti. Energeticky soběstačnější se tak můžete stát díky pořízení fotovoltaické elektrárny s bateriovým systémem. Výhodou tohoto řešení je, že získáte vysokou soběstačnost ve výrobě a spotřebě energií.  V případě, že zvolíte fotovoltaickou elektrárnu, doporučuji využít dotace v rámci programu Nová zelená úsporám, kde lze získat finanční pomoc i přes 150 tisíc korun.