Podle znalců chtěla obžalovaná z vraždy uniknout před problémy

Žena, která podle spisu vloni v Širokém Dole na Svitavsku zavraždila své čtyři děti, chtěla takzvanou rozšířenou sebevraždou uniknout před problémy, které nezvládala. Motivací jejího činu nebylo dětem ublížit, ale odejít z tohoto světa a vzít je s sebou, řekl dnes před soudem soudní znalec Petr Stožický. Soud dnes hlavní líčení odročil na 10. května.

"Žila v nejistotě, měla strach o děti, měla konflikty s bývalým i tehdejším druhem. Zřejmě to vyhodnotila jako bezvýchodnou situaci," řekl Stožický. Podle něj obžalovaná měla již v minulosti snahu řešit vypjaté situace únikem, za který je možné považovat i rozšířenou sebevraždu. Znalci také uvedli, že žena netrpěla takzvanou laktační psychózou, nezjistili u ní ani žádnou duševní poruchu. Podle jejich posudků se jednalo o poruchu přizpůsobení v tíživé situaci.

Znalkyně Blanka Zapletalová řekla, že trestný čin byl únikem ze situace, kterou nezvládla. "Chtěla mít pokoj od problémů, které ji přerostly přes hlavu a vzala s sebou své nejbližší," uvedla znalkyně. Dodala, že údajnou ztrátu paměti, o které hovoří obžalovaná, považuje za nevěrohodnou a že žena ji pouze předstírá.
 
Soud dnes hlavní líčení odročil na 10. května, obhájce obžalované oznámil, že podá návrh na vypracování znaleckého posudku. Soudce Miroslav Mjartan dnes řekl, že v případě, že 10. května soud rozhodne o ukončení dokazování, zazní u soudu závěrečné návrhy. Hlavní líčení je naplánované také na 11. května.
 
Dnes dopoledne před soudem vypovídali další znalci, například Pavel Toupalík uvedl, že útok byl vedený velkou intenzitou. Jedna z holčiček, které matka zasadila celkem devět ran, se snažila před útokem uhýbat. Další ze znalců řekl, že u obžalované nebylo zjištěné požití alkoholu ani návykových látek. Soud dopoledne také promítl snímky z místa činu, obžalovaná snímky mrtvých dětí sledovala bez viditelných emocí.
 
Podle obžaloby žena 2. září 2011 napadla postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Před soudem žena prohlásila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, například na taneční. Na samotný útok, své děti či partnera si prý nevzpomíná. Ženě v případě prokázání viny hrozí až výjimečný trest.
 
zdroj: ČTK