Petrof v úterý otevře muzeum s unikátními klavíry a piany

Společnost Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem klavírů a pianin, v úterý 5. listopadu otevře pro veřejnost firemní muzeum. K vidění v něm bude kolem 20 nástrojů včetně nejstarších modelů pian, klavírů a dalších rarit z produkce firmy, řekla ČTK ředitelka muzea Ivana Petrofová. Muzeum podnik zřídil u příležitosti nadcházejícího 150. výročí založení firmy Antonínem Petrofem v roce 1864. 

Muzeum je v prostorách bývalé dřevovýroby ve výrobním areálu v ulici Na Brně. Otevřené bude v úterý a ve čtvrtek a každou lichou sobotu. Skupinové prohlídky s průvodcem budou vždy od 10:00 a 14:00. V ostatních termínech bude prohlídka možná po dohodě na objednání. Návštěvu muzea budou moci zájemci spojit i s prohlídkou výroby. 
    
Mezi rarity muzea patří například klavír Josef Petrof, který v roce 1882 vyrobil bratr zakladatele firmy Josef. Zaujme i pianola z roku 1929, což je pianino na elektromotor hrající samo pomocí pneumatické mechaniky. Část expozice tvoří kolekce harmonií, což je mnohohlasný vzduchový nástroj podobný varhanám. Muzeum připomene i současnost firmy. Vedle piana Petrof z roku 1885 tak v muzeu stojí současný model piana, které designem zapadá do moderních interiérů. 
    
Firma Petrof ročně prodává na 1500 pianin a klavírů zhruba do 60 zemí. Její roční tržby se pohybují kolem 220 milionů korun a ve firmě pracuje asi 220 lidí. Většinovou majitelkou firmy je Zuzana Ceralová Petrofová, která je představitelkou páté generace rodiny Petrofů. 
 
zdroj: ČTK