Odbory KOVO doporučily volit levici, podporu žádné straně nedaly

Vedení odborového svazu KOVO, který je se 127.000 členy největším odborovým svazem v zemi, doporučilo svým členům a sympatizantům u voleb vybrat některou z levicových stran. Při dnešním jednání vedení svazu v Hradci Králové to ČTK řekl předseda svazu Josef Středula. Doporučení k volbě konkrétní strany svaz podle něj nikdy nedal a nebude jej dávat ani před nadcházejícími předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. 

"Myslíme si, že větší šanci na řešení problémů České republiky má levice než pravicové politické strany," řekl Středula. Za hlavní problémy Česka označil nezaměstnanost, špatný výkon ekonomiky, nečerpání peněz z EU a rostoucí chudobu. "Ti co vládli dosud, tím nemám na mysli vládu v demisi, dokázali, že to (řešit) nedokážou," řekl Středula na adresu posledních vlád pravicových stran. 
    
Svaz KOVO současně své členy a sympatizanty vyzval k účasti ve volbách. "Mnoho lidí často po volbách všechny a všechno kritizuje. Největší právo kritizovat má ten, kdo se politického života zúčastní. A jednou z forem je účast ve volbách," řekl Středula. 
    
Pro otevřenou podporu některé strany ve volbách se zatím vyslovily zdravotnické odbory. Rozhodly se podpořit hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury. Po volbách s uskupením případně chtějí spolupracovat na úpravách pravidel a financování v sociálních službách. V Libereckém kraji vede Úsvit do voleb členka výkonné rady svazu Jana Hnyková. Ve volbách kandiduje i předák odborové konfederace Jaroslav Zavadil, je lídrem ČSSD v Praze. 
 
zdroj: ČTK