Odborový svaz KOVO podpoří protestní akce odborů
Odborový svaz KOVO, který je nejsilnější odborovou organizací v zemi, podpoří protestní akce odborů proti vládním úsporám a změnám v zákoně o stávce. O podobě protestních akcí bude 19. března jednat Rada Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Novinářům to dnes během jednání Rady Odborového svazu KOVO v Hradci Králové řekl předseda OS KOVO Josef Středula.
Podle něj by nemělo jít o malé lokální protestní akce, ale protesty by měly mít celostátní charakter. "Představu máme, ale předpokládám, že ta ještě dozná změny, až budeme diskutovat s dalšími svazy, a dojde k posunům, takže já bych zatím zůstal tajemný," řekl Středula k podobě protestních akcí. Protesty by se měly uskutečnit podle něj v řádech týdnů, o termínu se bude jednat také 19. března.
Svaz KOVO působí v téměř 1000 kovoprůmyslových podnicích a jeho členská základna čítá přes 100.000 aktivních členů. Z ankety zorganizované odboráři mezi základními organizacemi jednoznačně vyplývá ochota k protestním akcím.
Odboráři tvrdí, že není možné přenášet neschopnost správy veřejných financí na občany a zhoršovat jejich životní úroveň, například omezením růstu důchodů. "Celou dobu říkáme, že je tady celá řada subjektů, které by měly platit daně a neplatí je, a také celá řada subjektů, které by ve všech ostatních zemích platily vyšší daně. Máme tady absolutně nezdravou situaci," řekl Středula.
Odboráři také nesouhlasí s připraveným věcným záměrem zákona o stávce, který Středula označil za neodůvodněný. "Vláda místo toho, aby se snažila odstranit příčiny toho, proč jsou lidé nespokojení, tak dělá vše proto, aby nemohli svoji nespokojenost projevit a to je to nejhorší, co se může stát," řekl Středula.
Podle Středuly chce vláda záměrem zákona rozšířit dosavadní seznam zaměstnanců, kteří nemohou stávkovat. Ke stávce by se nemohli připojit například ti, kteří se pohybují v rámci drážního zákona, pracují při obsluze silnic a ti, kteří zabezpečují leteckou dopravu.
Kabinet plánuje škrty a další úsporná opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu. Ekonomičtí ministři se už shodli na záměru zvýšit daň z přidané hodnoty (DPH) či omezit růst důchodů. Záměry vlády odmítá i opozice. ČSSD chce kvůli tomu ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.
zdroj: ČTK