Obžalovaný, který zavinil tragickou nehodu, si prý nic nepamatuje

Jednačtyřicetiletý Jaroslav Novák, který podle obžaloby zavinil loňskou nehodu v Hradci Králové, při které zemřeli dva chlapci, dnes soudu řekl, že si z nehody nic nepamatuje. Uvedl, že krátce před nehodou cítil blížící se epileptický záchvat. Znalci, kteří dnes před hradeckým okresním soudem vypovídali, míní, že o epileptický záchvat nešlo. Soud dnes hlavní líčení odročil na 22. května.

Novák u soudu řekl, že chtěl z baru vyzvednout a odvézt svého známého. "Zařadil jsem zpátečku a pak si opravdu nic nepamatuji," řekl soudu s tím, že pokud by neměl epileptický záchvat, určitě by se na přechod pro chodce předem podíval. Novák připustil, že mu již dříve lékař s ohledem na jeho záchvaty řekl, že není způsobilý k řízení automobilu. Novák však řidičský průkaz neodevzdal. "Mně se to v životě v autě nestalo," řekl.

Soudní znalec Jiří Hovorka uvedl, že Novák dlouhodobě trpí epilepsií, ale nedodržuje její léčbu. Epileptický záchvat však podle Hovorky příčinou nehody nebyl. "Při podrobném znaleckém vyšetření a zhodnocení všech předešlých období onemocnění se epileptický záchvat neprokázal," řekl. Podle dalších znalců je Novák emočně nestabilní. Navíc noc před nehodou pil alkohol a málo spal, přitom má kvůli epilepsii dodržovat životosprávu.

Před soudem vypovídali i znalci z oboru dopravy, kteří uvedli, že auto nemělo v době nehody technickou závadu. "Způsob jízdy i chování řidiče bylo nezodpovědné, po celou dobu musel jednat vědomě," řekl jeden z nich.

Pozůstalí rodiče a prarodiče požadují u hradeckého soudu celkem 1,7 milionu korun. "Rodina, která měla dvě malé děti, se z minuty na minutu stala bezdětnou, takže nějaké odškodnění je na místě," řekl dnes novinářům zmocněnec poškozených Zdeněk Ondráček.

Odpoledne před soudem vypovídal například Vlastimil Vlasák, který byl ve vozidle na místě spolujezdce. "Když jsem nasedl do auta, podíval se na mě, vykulil oči a křečovitě se držel volantu. Myslel jsem si, že má záchvat," řekl Vlasák, podle něhož se poté auto několikrát otočilo dokola. "Chtěl jsem s tím něco udělat, ale bohužel se mi to nepodařilo," řekl Vlasák.

Soudce David Schmuck hlavní líčení kvůli předvolání dvojice svědků odročil na 22. května. Obžalovaný se také do té doby písemně vyjádří k výpovědi svědka Vlasáka.

Podle informací z místa nehody muž při couvání prudce narazil do dvou chlapců ve věku tři a šest let a dvou dospělých, kteří po přechodu pro chodce přecházeli přes ulici. Řidič následně ležící děti ještě přejel a pak narazil autem do zdi domu. Chlapci zemřeli v hradecké nemocnici. Muži za usmrcení z nedbalosti hrozí v případě prokázání viny až desetileté vězení.

zdroj: ČTK