Nezaměstnanost v hradeckém kraji v březnu stagnovala na 7,2 pct

Osm měsíců trvající růst nezaměstnanosti v Královéhradeckém kraji se v březnu zastavil. Březnová nezaměstnanost stagnovala na únorovém rekordu 7,2 procenta. Bez práce v kraji na konci března bylo 27.480 lidí. Loni v březnu nezaměstnanost činila 5,9 procenta, nezaměstnaných tedy bylo o 4441 méně než nyní. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Stagnaci nezaměstnanosti v březnu úřady práce v kraji očekávaly. Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, pracovní úřady v hradeckém kraji na konci března evidovaly 26.788, což bylo o 217 méně než na konci února. 

Nezaměstnanost v březnu klesla v okresech Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Vzestup vykázalo Náchodsko. Nejvyšší nezaměstnanost je na Trutnovsku, kde stagnovala na 8,7 procenta. 
    
Nabídka volných míst v kraji v březnu vzrostla na 1500 z únorových 1401. Například před pěti lety bylo v nabídce přes 6000 míst. Nynější údaj o volných místech však nemá takovou vypovídací hodnotu jako do konce roku 2011, protože podniky od loňského roku už nemají povinnost volná místa hlásit. 
    
V mezikrajském srovnání má hradecký kraj pátou nejnižší míru nezaměstnanosti a proti únoru si o jednu příčku pohoršil. Nižší je v Praze a v Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji. 
    
V celé ČR v březnu nezaměstnanost klesla na osm procent z únorových 8,1 procenta, což odpovídá odhadům analytiků. 
    
Údaje jsou od ledna podle nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let. Dříve uváděná míra nezaměstnanosti se počítala jako podíl nezaměstnaných pouze na práceschopném obyvatelstvu a její hodnota byla proti nynějšímu údaji vyšší asi o dva procentní body.
 
zdroj: ČTK