Neoprávněně pobírala rodičovský příspěvek, hrozí jí dvouletý trest

Hradečtí policisté letos v únoru ukončili ve zkráceném přípravném řízení vyšetřování případu ženy podezřelé z trestného činu podvodu. Žena je důvodně podezřelá, že od hradeckého úřadu práce od října 2009 do prosince 2009 neoprávněně pobírala dávky státní sociální podpory, a to rodičovský příspěvek na dítě.

Žena totiž nesplnila oznamovací povinnost o skutečnostech, které rozhodují při výplatě sociálních dávek. Neoprávněně tak obdržela od pracovního úřadu příspěvek ve výši 11.400 korun. Rodičovský příspěvek na tehdy asi tři a půlletou dceru by ženě náležel, pokud by dítě navštěvovalo v tomtéž kalendářním měsíci mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů.

Podle doložené docházky z mateřské školy její dcera školku navštívila celodenně v říjnu 2009 celkem 13 krát, v listopadu stejného roku 12 krát a v prosinci 9 krát, což je více než 5 dnů v měsíci, které jsou přípustné pro nárok a výplatu rodičovského příspěvku.

Případ byl na policii oznámen hradeckým úřadem práce. Počátkem února 2012 bylo pětadvacetileté ženě z Královéhradecka sděleno podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Jelikož se žena k trestné činnosti plně doznala a neoprávněně obdržené peníze již uhradila, podal policejní komisař státnímu zastupitelství zprávu o výsledku zkráceného přípravného řízení s návrhem na podmíněné odložení podání návrhu na potrestání.

Jelikož páchala trestnou činnost v roce 2009 byl případ posuzován podle trestního zákona, který platil až do 31. prosince 2009. Podle trestního zákona za trestný čin podvodu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

zdroj: ČTK