Některé vlaky v Královéhradeckém kraji končí, kvůli drahé naftě

V Královéhradeckém kraji včera na železnici začal platit nový jízdní řád, který zrušil či omezil 32 spojů. České dráhy a hradecké hejtmanství redukci spojů zdůvodnily zdražením pohonných hmot a energií a nezvýšením příspěvku státu na dopravní obslužnost o inflaci. Rozsah železniční dopravy v kraji se sníží asi o půl procenta. Dosud vlaky objednané hradeckým krajem měly ročně najet 5,4 milionu kilometrů.

Od včerejška již například nejedou tři páry vlaků mezi Solnicí a Rychnovem nad Kněžnou. Možnost dojíždění vlakem do závodu Škoda Auto v Kvasinách u Solnice v době střídání směn zůstane zachována, uvedla krajská společnost Oredo, jež dopravu v kraji organizuje.

Rušení spojů se dotklo i tratí mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, Broumovem a Meziměstím, Hronovem a Policí nad Metují či Novým Bydžovem a Smidary. Po dobu letních prázdnin nepojede jeden pár vlaků mezi Hradcem Králové a Jičínem. Jeden pár vlaků skončil například i mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Změny se týkají spojů na devíti tratích.
 
Kraj s Českými drahami zrušil zejména spoje přepravující málo lidí, spoje provozované o víkendu či v dopoledních a večerních hodinách. Rušily se i spoje, kde je možnost souběžné autobusové dopravy. V celém hradeckém kraji České dráhy denně přepraví kolem 45.000 lidí. Hejtmanství regionální železniční dopravu letos dotuje 363 miliony korun.
 
zdroj: ČTK