Na rozvoj silnic v Královéhradeckém kraji přispěl evropský program IROP již miliardou korun

Stav silnic ani řešení dopravní situace není v České republice zdaleka dokonalé, ale naštěstí se rok od roku zlepšuje. Významně tomu pomáhají také zdroje z Evropské unie, například Integrovaný regionální operační program (IROP), který se zaměřuje na stavby, modernizace a rekonstrukce silnic II. a III. třídy. Na jubilejní částku jedné miliardy korun z tohoto programu nyní dosáhl Královéhradecký kraj, který díky těmto dotacím v posledních pěti letech zmodernizoval na 30 úseků silnic v tomto regionu.

„V kraji vzniklo od roku 2014 přes 73 km nových nebo zrekonstruovaných úseků komunikací II. a III. třídy, mezi nejpřínosnější můžeme jmenovat například úseky Jičín – Železnice, Třebechovice pod Orebem – Opočno či Hradec Králové – Králova Lhota. V minulých dnech bylo dosaženo hranice jedné miliardy korun, která byla proplacena prostřednictvím programu IROP,“ říká Jakub Řezníček, ředitel územního odboru IROP pro Královéhradecký kraj.

Dalších 30 kilometrů nových silnic je také aktuálně v realizaci. Jako nejnákladnější projekt můžeme jmenovat přeložku silnice Jičín, Robousy – Valdice v celkové délce 5,6 km, kde celkově EU přispěje přes 195 mil. Kč, hotova bude koncem roku 2022. V realizaci jsou také další důležité projekty, například silnice II/300 v úseku Prkenný Důl – Žacléř – Královec, kde bude rekonstruováno cca 6,8 km vozovky. Dále 1. etapa opravy silnice II/280 v okolí obce Libáň, kde se počítá s celkovou délkou úpravy 3,8 km a 1. etapa opravy silnice II/285 v úseku Jaroměř – Nové Město nad Metují, zde bude opraveno více než 4 km vozovky.