Na Hradecku přes 60 změn v řádech autobusů, končí radiobusy

Se začátkem nového školního roku nastane v Královéhradeckém kraji přes 60 změn v jízdních řádech autobusů. Nejvíce se změny, které začnou platit 31. srpna, dotknou školních spojů. Posíleny budou víkendové spoje na Královédvorsku. Naopak osm autobusových spojů bude zrušeno, včetně posledních linek takzvaných radiobusů, tedy autobusů na telefonické objednání. ČTK o tom dnes informovalo hradecké hejtmanství.

Lepší spojení budou mít školáci jezdící z Říček v Orlických horách do Rokytnice. Dosud děti do školy přijížděly příliš brzy. "Letos se podařilo najít kompromis. Spoj z Bartošovic pojede už v 07:12 a nově obslouží právě Říčky. Děti pak budou u školy v 07:45," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Karel Janeček (ČSSD). Podobné zlepšení čeká také děti ze Ždírnice na Vrchlabsku, které jezdí do školy v Dolní Kalné. Původně jim jel autobus už v 06:05, nově bude odjíždět v 06:46.
 
Změní se i čas odjezdu ranní linky z Žamberka do Bartošovic v Orlických horách, a to kvůli nově otevřené speciální škole pro děti se zdravotním postižením v Bartošovicích. Linka bude nově obsluhovat i chráněné dílny v Neratově. Kraj také převzal náklady na zavedení nových autobusových spojů do Stěžer u Hradce Králové, kde je krajem zřizovaná střední škola. Studenti budou mít po předložení průkazu dopravu do školy zdarma.
 
Na Královédvorsku bude na lince ze Dvora Králové do Vítězné a zpět obnoven ranní sobotní spoj s odjezdem v 06:50. "Spoj jsme obnovili za finanční spoluúčasti obce Vítězná a jeho využití budeme sledovat," uvedl Janeček. I obec Volanice na Jičínsku se nově finančně spolupodílí na financování nového spoje pro návrat žáků z Jičína ve 13:45.
 
Naopak radiobusy zavedené před třemi lety na Rychnovsku do linkové dopravy končí. "Ekonomicky se tyto spoje na zavolání bohužel neosvědčily. Možná se v dalších letech ještě k tomuto projektu Královéhradecký kraj vrátí, ale za jiných podmínek a na předem vybraných spojích," uvedlo hejtmanství. Poslední dva spoje radiobusů na Rychnovsku jezdily z Orlického Záhoří do Bartošovic a z Bartošovic do Rokytnice.
 
Mnoho dalších menších změn v jízdních řádech se týká změn trasy autobusů, dřívějších či pozdějších odjezdů, změn dopravce.
 
Výdaje Královéhradeckého kraje na autobusovou dopravní obslužnost patří k největším výdajům krajského rozpočtu, jehož objem je 3,3 miliardy korun. Letos kraj počítá s dotací na autobusy 294 milionů korun. Provoz vlaků kraj letos dotuje 370 miliony korun.
 
zdroj: ČTK