Muž z Rychnovska obviněn již ze třetí vraždy

Kriminalisté obvinili šestatřicetiletého muže z Rychnovska z třetí vraždy. Údajně loni v únoru v Lípě na Rychnovsku zavraždil svého sedmašedesátiletého příbuzného. Mrtvolu ukryl do studny. Zatím byl muž podezřelý z loupežné vraždy důchodkyně v Týništi na Rychnovsku a z loupežné vraždy svého jiného příbuzného v Sudkově na Šumpersku. Ke všem vraždám se muž doznal. Novinářům to dnes řekli kriminalisté.

V případě prokázání viny muži hrozí až výjimečný trest, včetně doživotí, uvedla krajská státní zástupkyně Lenka Faltusová. Muž, který je nyní v hradecké vazební věznici, podle ní lítost nad svým jednáním nevyjádřil.

Kriminalisté při vyšetřování vražd ze Sudkova a Týniště zjistili, že další z příbuzných obviněného je již zhruba rok nezvěstný. Pohřešovaný žil a pracoval v Praze, ale trvalý pobyt měl v Lípě. Obviněný v pondělí přiznal, že svého příbuzného v době jeho návštěvy v Lípě uškrtil provazem. Zdůvodnil to obavou z prozrazení, protože příbuzný chtěl údajně na policii nahlásil drobné krádeže svých věcí.

Po usmrcení muž příbuzného na jeden den ukryl v domě v posteli a druhý den ho vhodil do studny na pozemku, kde čin spáchal. "Policii pak místo úkrytu oběti popsal a na místě vše ukázal," řekl vyšetřovatel Michal Hynek. Kriminalisté tělo v pondělí večer za pomoci hasičů ze studny vyzvedli a poslali na pitvu.

Policie muže zatkla v souvislosti s vraždou seniorky z Týniště z 18. ledna, a to týden po zahájení vyšetřování. Podle vyšetřovatelů muž do domu ženy vnikl maskovaný kuklou a pod pohrůžkou použití nože ji donutil k vydání 7500 korun. Pak ji zamkl do skříně, kde se žena udusila. Podle policie muž ženu přepadl již v prosinci 2011, kdy mu vydala téměř 10.000 korun.

Policisté měli také indicie nasvědčující, že by obviněný mohl mít podíl i na vraždě důchodce ze Sudkova z 30. září 2009. "Muž se k činu skutečně doznal. Jak sám uvedl, jeho příbuzný mu odmítl poskytnout finanční půjčku, proto ho napadl úderem pěstí do obličeje, pak ho rdousil a usmrtil. Odcizil nakonec 90.000 Kč. Stopy svého jednání se snažil zakrýt tím, že v domě založil požár," uvedla dříve mluvčí.

Podezřelý muž podle šéfa rychnovské policie Zdeňka Hlaváčka žil do roku 2009 bez větších problémů se zákonem. Stíhán byl podle něj pouze v roce 2002 za podvod ve výši 12.000 korun při zfalšování pracovní neschopnosti. "Od roku 2007 byl prakticky bez práce. Problémy začaly, když se seznámil s přítelkyní a potřeboval peníze. První útok na Šumpersku provedl s motivem získat peníze na zaplacení nájmu za družku," uvedl Hlaváček. Ženě pak prý tvrdil, že peníze vybral z knížky.

Policie od počátku vyšetřování prověřovala všechny příbuzné podezřelého a jiných rodinných příslušníků by se jeho trestná činnost již údajně týkat neměla. "Snad s největší pravděpodobností je to poslední jeho případ," řekl šéf hradeckých kriminalistů Luděk Čížek k poslednímu odhalení.

zdroj: ČTK