Lodní kapitán Jiří Zindulka odpovídá na časté otázky k dovolené na moři

Rádi bychom s manželem letos strávili dovolenou na palubě lodi. Doporučil byste nám nějakou destinaci vhodnou pro začátečníky? A jak je to s mořskou nemocí? Trpí jí na vodě všichni?  

Určitě bych doporučil pobřežní vody s velkým množstvím ostrovů. Tedy např. Chorvatsko, Jónské moře v Řecku, oblast Saronického zálivu v oblasti Atén, pobřeží Turecka, oblast Toskánských ostrovů, především Elby. Mimo Evropu to jsou Britské panenské ostrovy a Grenadiny v Karibském moři nebo pobřeží Thajska v oblasti ostrova Phuket.

A mořské nemoci se předcházet dá a při normální turistické plavbě v létě na Jadranu ji vůbec nemusíte dostat. Musíte být odpočinutí, sytí ale ne přecpaní, mít dostatek tekutin a být v teple. Pokud moře začne houpat, tak musíte být na palubě a ne v podpalubí. Pokud se dostanete na rozbouřené moře, tak pravděpodobně mořskou nemoc dostanete, ale po nějakém čase odezní. Ovšem na rozbouřené moře se dostanete pouze když chcete, a ještě musíte nějaké rozbouřené moře najít. A to např. při letní plavbě v Chorvatsku opravdu není snadné.

Je dovolená na lodi vhodná i pro rodiny s dětmi? Nejsou malé lodě příliš nestabilní a nebezpečné?

Pokud si půjčíte tzv. katamarán, jste nejen na vysoce stabilní a nejbezpečnější lodi, ale i na té nejkomfortnější. Jachting si pak lze užít s celou rodinou včetně dětí. Pro společnou dovolenou je ideální Chorvatsko – i díky malým vzdálenostem mezi ostrovy a pevninou zbývá dost času na odpočinek, slunění, koupání a potápění.

Je pronajmutí lodě na dovolenou složité? A co to obnáší, musíme mít vlastního kapitána?

Vše je možné zařídit velmi jednoduše přes internet. Stačí zvolit kam, kdy a v jakém počtu chcete jet. Například na stránkách www.yachting.com se vám automaticky, podobně jako například na www.boooking.com u hotelů, nabídnou volné lodě, které si můžete obratem rezervovat a případně hned vyrazit. K lodi si můžete objednat i kapitána, není nutné, aby někdo z vás měl potřebnou licenci. Stačí se tedy pouze domluvit s několika kamarády či členy rodiny a můžete vyrazit. Denní odměna kapitána začíná už na 1 500 Kč.