Lidé kupující byty ve staré zástavbě zapomínají na bezpečnost

Prodej bytů letos stále jede. Lidé kupují jak byty v novostavbách, tak i ve staré zástavbě. Zatímco u novostaveb jsou základní bezpečnostní prvky většinou již ve standardu vybavení, byty ve staré zástavbě jsou často bez bezpečnostních dveří a snadným soustem pro bytaře, kteří běžné dveře překonají za pár minut. Největším problémem je, že mnoho lidí ani nenapadne pořídit si základní zabezpečení bytu, který koupili za nemalé peníze, často i za 5 až 10 milionů korun.  

„Je to tak. Přichází k nám stále mnoho lidí, kteří koupili starší nezabezpečený byt. S obyčejnými dveřmi si přitom lupič snadno poradí, jejich překonání jednoduchým páčidlem je pro něj hračka,“ říká Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení domácností, Next. „Rozhodně nepomohou jen dílčí úpravy a přídavné zámky. Paradoxně tím můžete ochrannou funkci dveří ještě zhoršit oslabením konstrukce,“ dodává Pavlíček.

Když dnes lidé kupují byt v novostavbě, většinou mají již v základu bezpečnostní dveře alespoň třetí bezpečnostní třídy. Lidé totiž tomuto vybavení přikládají velký význam. „Naši zákazníci se při výběru nového bydlení zaměřují zejména na lokalitu a dispoziční řešení bytu. Jakmile mají v těchto ohledech jasno, zajímají se o vybavení bytu, kde je pro ně jedním z klíčových kritérií i bezpečnost jejich nového domova,“ řekla tisková mluvčí společnosti Central Group Marcela Fialková.

Ve staré zástavbě však často zabezpečení chybí. „Když si lidé koupí nový byt, jednoznačně doporučujeme jako první věc zkontrolovat, jaké úrovně jsou jeho základní bezpečnostní prvky. Tedy vstupní dveře a u bytů v přízemí a podkroví také okna a balkóny,“ říká Ivan Pavlíček, Next.