Letošní sklizeň jablek bude kvůli propadu na Moravě podprůměrná

Letošní úroda jablek by podle posledního odhadu sklizně měla proti průměru minulých pěti let klesnout o 16 procent na 100.761 tun. Hlavním důvodem je propad úrody na Moravě kvůli jarním mrazům. Úroda hrušek by měla být rekordní. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V meziročním srovnání by měla být sklizeň jablek sice o 27 procent vyšší, ale oba roky nelze porovnávat. Loni ovocnáři zažili velice špatný rok, sklizeň byla nejnižší za 50 let.

Ovocnáři z Moravy při odhadu k 1. září nahlásili propad úrody o třetinu na asi 24.000 tun. "Některé ovocnářské podniky na jižní Moravě letos nesklidí vůbec nic," řekl Ludvík. Jihočeské sady zase zasáhly letní bouře a krupobití. Chelčické Zemchebě, která je na jihu Čech největším ovocnářským podnikem, zničily asi 80 procent ovoce.

Naopak východním Čechám se velké mrazy vyhnuly a úroda by měla být průměrná kolem 25.000 tun. "Kvalitu jablek však snížilo krupobití a i vyšší rozšíření strupovitosti," uvedl vedoucí ovocnářů Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku Jiří Fišer.
 
V takzvané nestandardní sortě tak podle něj zřejmě skončí přes 30 procent sklizených jablek, zatímco obvyklý podíl je kolem 20 procent. Jablka jsou hlavním ovocným druhem v Česku a na celkové sklizni ovoce se podílejí více než 80 procenty.
 
Úroda hrušek v Česku by letos měla meziročně vzrůst více než dvojnásobně na 6479 tun. Nárůst je dán vstupem nových výsadeb do plodnosti. Prostor pro české hrušky na trhu je, protože hodně se jich do Česka dováží, uvedl Ludvík. Sklizeň jablek i hrušek v současné době by měla skončit do konce října.
 
V plném proudu je i výkup jablek na moštové a průmyslové zpracování. Sezona moštových jablek začala dříve než obvykle, výkup začal již na začátku srpna. Ceny ve výkupu od malopěstitelů se pohybují mezi 1,40 až 1,80 koruny za kilogram a jsou na úrovni loňského roku.
 
zdroj: ČTK