Lávka přes Orlici v Hradci se otevře v létě

Stavba lávky přes řeku Orlici v Hradci Králové je téměř hotová. Chodcům a cyklistům by se měla otevřít v létě. Ocelový most bude tvořit důležitou část hlavní sítě cyklotras stotisícového města. ČTK to  řekl náměstek radnice Jindřich Vedlich.

Asi 75 metrů dlouhá a 4,5 metru široká lávka překonává Orlici mezi zimním stadionem a objekty hradecké univerzity. Právě pro spojení univerzitního kampusu s centrem města je lávka důležitá. Zatím cyklisté musejí jezdit přes nedaleký a dopravou velmi zatížený úzký most.

Projekt mostu pro město udělal renomovaný český architekt Mirko Baum, který působí v Německu. "Lávka má originální konstrukci a v budoucnu by město mohlo její řešení využít i u jiných uvažovaných lávek," řekl Vedlich.

Lávku začala stavět loni na podzim společnost M-Silnice, která zakázku získala nabídkou nejnižší ceny ve výši 26 milionů korun včetně DPH. Zhruba 85 procent nákladů městu uhradí dotace z fondů Evropské unie. "Termín dokončení mají stavbaři 31. května. V červnu by měla být lávka zkolaudována a následně otevřena veřejnosti," řekl Vedlich.

Město v minulosti chtělo postavit novou lávku i přes Labe, a to u kongresového centra Aldis. Na jednom břehu radnice již vybudovala nájezd na lávku, kterou ale pro odpor občanských sdružení již nepostavila. Aktivistům se nelíbilo, že kvůli stavbě by musel padnout mohutný dub.

zdroj: ČTK