Labská cyklotrasa by v budoucnu mohla nabízet spojení i do Polska

Labská cyklotrasa by v budoucnu mohla nabízet i spojení do sousedního Polska. Dosud je ze zhruba 370 kilometrů dlouhé cyklotrasy mezi pramenem Labem a Hřenskem vybudováno zhruba 40 procent, významné bylo letošní otevření 26 kilometrů dlouhého úseku mezi Hradcem Králové a Kuksem na Trutnovsku. ČTK to řekl předseda občanského sdružení Labská stezka Jan Ritter. 

"Na celém úseku cyklotrasy se nikdy neotevřel najednou takhle dlouhý úsek cyklostezky," řekl Ritter. Spojnice mezi Hradcem Králové a Kuksem funguje od poloviny května, její vybudování stálo zhruba 67,5 milionu korun. Dalšími úseky cyklostezky by mělo být dobudování některých úseků v Ústeckém kraji. "Tam je hotových téměř 80 procent trasy, dokončení několika částí odsunuly povodně a také potíže s financováním," řekl Ritter. 
    
Podle Rittera se nyní intenzivně pracuje na cyklotrase, která by měla podél Labe propojit Hradec Králové a Pardubice. Připravuje se také pokračování stezky z Kuksu směrem na Dvůr Králové, Hostinné a Vrchlabí. "Začínáme také pracovat na studiích, které by stezku vedly přes Špindlerův Mlýn až do Polska," řekl Ritter. Cyklisté by ze Špindlerova Mlýna mohli stoupat přes hřebeny Krkonoš po silnici na Špindlerovku. "Dál ta cesta do Polska je hodně rozbitá, ale myslím, že by se to mohlo podařit," řekl Ritter. 
    
Sdružení Labská stezka také začíná mapovat společně s handicapovanými bariéry na cyklotrase. "Chceme, aby vozíčkáři měli možnost cestovat po cyklotrase, současně je důležité, aby měli možnost po trase najít bezbariérové ubytování a stravování," řekl Ritter. Již v příštím roce by sdružení chtělo vydat podrobného průvodce po stezce pro vozíčkáře mezi Poděbrady a Nymburkem. 
    
Více informací o Labské stezce je možné najít na www.labskastezka.cz
 
zdroj: ČTK