Kvůli sběračům borůvek platí v části Krkonoš omezení vstupu

Správa Krkonošského národního parku dnes omezila kvůli ochraně hor před nájezdy sběračů borůvek vstup do některých částí Krkonoš. Nařízení bude platit do 15. října a neomezuje turisty, kteří se v Krkonoších pohybují po značených turistických trasách a cyklostezkách. Letošní úroda borůvek je ale kvůli jarním mrazům a silným dešťům minimální, proto ochranáři velké problémy s neukázněnými sběrači nečekají.

Omezení vstupu se týká asi 15 procent rozlohy Krkonošského národního parku, například okolí Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Zvláště jde o oblasti ve druhé a třetí zóně parku. Část území s omezeným vstupem je i v první zóně, kde je ale vstup mimo značené cesty zakázán celoročně. Přesné vymezení oblastí mohou lidé najít na úředních deskách jednotlivých měst a obcí na území parku nebo na webové stránce www.krnap.cz.

Správa parku nařízení vydává, jelikož sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, sběrem bobulí snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují lokality, na kterých se vyskytují chráněné rostliny. V případě porušení nařízení správy hrozí fyzickým osobám pokuta až 10.000 korun.
 
Správa parku omezení letos vydala už podvanácté. Omezení bude ve stejném rozsahu bude platit i v letech 2013 a 2014.
 
zdroj: ČTK