Kvůli drahé naftě skončí v Královéhradeckém kraji některé vlaky

V Královéhradeckém kraji od 10. června se změnou železničních jízdních řádů přestanou jezdit některé vlaky. Důvodem omezení jsou rostoucí náklady, zejména růst cen pohonných hmot a energií. ČTK o tom informovaly České dráhy, které se na omezení dohodly s hradeckým krajem. V celém hradeckém kraji České dráhy denně přepraví kolem 45.000 lidí. Hejtmanství regionální železniční dopravu letos dotuje 363 miliony korun.

Rozsah železniční dopravy v kraji se po červnové redukci sníží o necelé procento. Dosud vlaky objednané hradeckým krajem měly ročně najet 5,4 milionu kilometrů. U většiny vlaků nejde o zrušení v celé trase, ale pouze v její části. Kritériem pro zrušení byla obsazenost a souběžnost s krajem dotovanými autobusy. Redukci kraj a dráhy zdůvodnily i tím, že loni a letos stát nenavýšil o inflaci svůj finanční příspěvek na zajištění dopravní obslužnosti.

Redukce se dotkne například tří párů vlaků mezi Solnicí a Rychnovem nad Kněžnou. Ne všechny vlaky pojedou mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, Broumovem a Meziměstím, Hronovem a Policí nad Metují či Novým Bydžovem a Smidary. Po dobu letních prázdnin nepojede jeden pár vlaků mezi Hradcem Králové a Jičínem. Jeden pár vlaků skončí například i mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Všechny změny si mohou cestující zjistit na webových stránkách Českých drah.
 
zdroj: ČTK